ΜΠΑΣΚΕΤ

Break στο… break ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΣΕΦ 66-71 του Ολυμπιακού, έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Basket League και πήρε… πίσω το πλεονέκτημα της έδρας. Το τρίτο ματς θα διεξαχθεί την Κυριακή (10/06) στο ΟΑΚΑ.

Οι "πράσινοι" στηρίχτηκαν στην εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν στην επανάληψη και με… οδηγό στην επίθεση τον καταπληκτικό Τζέιμς πήραν τον αγώνα. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος και οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 43-40.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν τον αντίπαλο, με τους "ερυθρόλευκους" να μένουν χωρίς πόντο για σχεδόν έξι λεπτά. Απέκτησαν, μάλιστα, διψήφιες διαφορές και στο 34’ πέρασαν 52-65. Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός κατάφερε να… επιστρέψει λίγο πριν το τέλος, (66-69 στο 39’) ο Παναθηναϊκός κράτησε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (5/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 9 (2/7 σουτ), Παπανικολάου 6 (2/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛίν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Γουίλτζερ 3 (1).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (2/7 σουτ), Ρίβερς 5 (1/6 σουτ), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέιμς 17 (7/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο.