Α.Ο. Κύδων

Εφυγε αλώβητος από το Ρέθυμνο ο Κύδων

Ο Κύδων πέρασε αλώβητος από το Ρέθυμνο και με τη νίκη του επί της τοπικής και αξιόμαχης Ακαδημίας Καλαθοσφαίρισης (57-51) συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Το παιχνίδι ήταν από το ξεκίνημα αμφίρροπο, με τον Κύδωνα παίρνοντας πολλές λύσεις μέσα στη ρακέτα από τον Λουκάκη (11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 1 τρίποντο) να έχει σταθερά το προβάδισμα. Στο ίδιο διάστημα ο Ζανιδάκης πρόσθεσε 9 πόντους και ο Ρέκκας-Βεντήρης 8, με το ημίχρονο να ολοκλρώνεται με 25-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κύδων με τον Λυρώνη να παίρνει τη "σκυτάλη" στο σκοράρισμα (7 πόντους στο διάστημα αυτό) αύξησε τη διαφορά του στους 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά και μπήκαν στη διεκδίκηση του αποτελέσματος, αλλά ο Κύδων κράτησε το προβάδισμα και την πολύτιμη νίκη.

Για το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ρέκκας-Βεντήρης και Ζανιδάκης, με 15, ενώ 13 πρόσθεσε ο Λουκάκης και 8 ο Λυρώνης.

Από πλευράς γηπεδούχων πρώτο "βιολί" ήταν ο Κοροβέσης με 14.

Διαιτητές: Μπουζουνιεράκης - Λόλι
Τα δεκάλεπτα: 11-15, 25-31, 39-49, 51-57

Ακαδημία Ρεθύμνου (Γιώργος Παπαδογιαννάκης): Αναστασιάδης 2, Χριστοδουλάκης, Σκανδάκης 5, Σταυρακάκης 4, Τσικριτέας-Μελιάδης, Γιάννης, Φουνταδάκης, Τερζάκης 8 (1), Κοροβέσης 14 (1), Καραλής, Καραβάνης 9 (3), Ιερωνυμάκης 9.

ΑΟ Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Λυρώνης 8 (1), Ρέκκας-Βεντήρης 15, Ξηροφώτος, Αναγνώστου, Ζανιδακης 15 (1), Γεγιτσίδης, Κατσίμπας, Κατσουλάκης 2, Δήμας, Λουκάκης 13 (1), Πρωτογεράκης 4, Μπορέτος.