Α.Ο. Κύδων

"Πέρασε" με ανατροπή από τη Ν. Αλικαρνασσό ο Κύδων

Πολύτιμη νίκη πήρε στο κλειστό της Ν. Αλικαρνασσού ο Κύδων, επικρατώντας με ανατροπή στο σκορ 66-59 του Ηροδότου.

Το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας για ακόμη μία αγωνιστική, φτάνοντας τις 16 νίκες σε 17 παιχνίδια.

Ο Ηρόδοτος με τον Λιανδράκη να είναι "καυτός" στο ξεκίνημα (11 πόντους) μπόρεσε να προηγηθεί από την αρχή (19-17 στο 10'), ενώ για τον Κύδωνα "ζεστά" μπήκαν στον αγώνα οι Ζανιδάκης (7π.) και Πρωτογεράκης (5π.). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίρνοντας λύσεις και από άλλους παίκτες, σε αντίθεση με τον Κύδωνα που "βρήκε" πόντους μόνο από Ζανιδάκη, Λουκάκη (και μία βολή του Λυρώνη), κατάφεραν να πάνε με προβάδισμα έξι πόντων στ' αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο "μίλησε" η άμυνα του Κύδωνα, που δέχτηκε μόλις 24 πόντους (12 ανά δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να έρθει η ανατροπή στο σκορ και η χανιώτικη ομάδα με οδηγό τον Λουκάκη (13 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο) και κρίσιμους πόντους από τον Χολέβα (6π.) να μπορέσει να φτάσει στην τελική επικράτηση με 66-59 (επμέρους σκόρ στο δεύτερο ημίχρονο 37-24).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ζανιδάκης (21π.), ενώ ο Λουκάκης πέτυχε 19 και ο Πρωτογεράκης 10. Για τον Ηρόδοτο ο Λιανδράκης σταμάτησε στους 22, ενώ ο Παπαβασιλείου είχε 14.

Διαιτητές: Μαλαμάς - Βαλούρδος
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-29, 47-47, 59-66

Ηρόδοτος (Σπύρος Γκοργκόλης): Φουκάκης, Ι. Βαράκλας 6 (2), Αν. Βαράκλας 2, Μαματζάκης 9, Χνάρης 5 (1), Περβολαράκης, Παπαβασιλείου 14, Λιανδράκης 22 (1), Κοπιδάκης, Λαμπράκης 1, Καραγιαννάκης, Μανουκάκης.

ΑΟ Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Λυρώνης 7 (2), Λυσικάτος, Ξηροφώτος, Χολέβας 6, Ζανιδάκης 21 (3), Γεγιτσίδης, Μπορέτος, Κατσουλάκης 3, Δήμας, Λουκάκης 19 (1), Πρωτογεράκης 10, Χατζάκης.

Απόδοση φύλλου αγώνα: athlitiko