Α.Ο. Κύδων

"Περίπατος" για Κύδωνα - 8 τρίποντα ο Ζανιδάκης

Ο Κύδων πήρε το... μάθημα του από τον πρώτο γύρο όταν υποχρεώθηκε στη μοναδική του ήττα από τον Τηγανίτη και δείχνοντας την απαραίτητη σοβαρότητα πήρε μία εύκολη νίκη στο κλειστό της Σούδας με 52 πόντους διαφορά (87-35).

Για το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη, που παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ιδιαίτερα "καυτός" ήταν ο Ζανιδάκης, σημειώνοντας 27 πόντους με 8 τρίποντα (οι 18 με 5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο).

Ο Κύδων έβαλε... τελεία από νωρίς στο παιχνίδι με "εκρηκτικό" πρώτο δεκάλεπτο (33-10) και ήδη από το ημίχρονο είχε αφήσει πολύ πίσω στο σκορ τον αντίπαλό του (48-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γ. Ηλιάκης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και ενδεικτικό είναι ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες. Εκτός του Ζανιδάκη διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Χολέβας (14π.) και Λυρώνης (13π.).

Για τον Τηγανίτη ο Δόσπρας είχε 10 πόντους.