ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Ιστορική πρόκριση για ΣΥΝΚΑ (pics)

Στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του το ΣΥΝΚΑ μετά την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στον Πανακρωτηριακό στα Καθιανά, καθώς είχε κερδίσει με 1-0 στην πρώτη αναμέτρηση.

28080784 907930296038287 232949825 o

28035059 907929906038326 1792281919 o

28081265 907930386038278 1417368817 o

28035106 907930426038274 1202610545 o

28035182 907930359371614 1562887807 o

Η ομάδα του Ακρωτηρίου ήταν ανώτερη στο α' ημίχρονο, χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες της.

Στο 50ό λεπτό αποβλήθηκε ο γκολκίπερ των γηπεδούχων Συροκάκης με αποτέλεσμα να αλλάξει άρδην η ροή του αγώνα. Το ΣΥΝΚΑ προηγήθηκε έτσι με τον Μάνικο ενα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στο 90+3' ο Χαλκιαδάκης ισοφάρισε για τον Πανακρωτηριακό σε 1-1 με ωραία εκτέλεση φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγαλη περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Γρηγόρη Χρυσό να σφυρίζει μετά τη λήξη του αγώνα που βρήκε τους φιλοξενούμενους στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων με συνολικό σκορ 2-1.

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Τσομπάνογλου): Συροκάκης, Κελάκης, Μανουσάκης (41' Γαλανάκης), Λιονάκης, Χαλκιαδάκης, Βασιλομιχελάκης, Παπαδάκης, Μπαδιεριτάκης, Γαβαλάς (52' Χριστουλάκης), Παπακαστρήσιος, Μπάτζιο (67' Αδαμόπουλος)

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Βροντάκης, Μάνικος (72' Κομπογεννητάκης), Παληγεώργος, Καρβουνιάρης, Κυτράκης, Δημήτρης, Ταταράκης, Γανωτής, Βεστάκης (81' Σοφούλης), Περδικάκης (62' Βαρδάκης), Τσίτας (64' Μποτωνάκης)