ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

"Χορταστικό" το ντέρμπι - Φιέστα τίτλου για ΣΥΝΚΑ (pics)

ΣΥΝΚΑ και Πανακρωτηριακός έπειτα από ένα "χορταστικό" παιχνίδι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, για την 38η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το ματς αποτέλεσε ουσιαστικά τη φιέστα του ΣΥΝΚΑ για την κατάκτηση του τίτλου και την επιστροφή στη Γ' Εθνική.

Το παιχνίδι είχε εορταστικό χαρακτήρα για τους πρωταθλητές της Α' Κατηγορίας που το συνδύασαν με τη φιέστα τίτλου και τους πανηγυρισμούς για την επιστροφή της ομάδας στη Γ' Εθνική. Απ' την άλλη στάθηκε αρκετά καλά σ' αυτό το παιχνίδι η ομάδα του Ακρωτηρίου που ολοκλήρωσε τη σεζόν στη 2η θέση της Α' Κατηγορίας.

Ganotis Badieritakis

Ο Πανακρωτηριακός προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με το γκολ του Μανουσάκη στο 10’, με το ΣΥΝΚΑ να ισοφαρίζει στο μισάωρο του αγώνα με τον Τσικουδάκη. Παράλληλα οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τον Γιάννη Μποτωνάκη, το ένα σε σουτ και το άλλο σε εκτέλεση φάουλ. Μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο ο Πανακρωτηριακός έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του σκόρερ του Μανουσάκη.

Botonakis Panigirismoi1

Τελικά ο Μποτωνάκης εξιλεώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, σημάδεψε αυτή τη φορά άψογα χωρίς να αφήσει κανένα περιθώρθο αντίδρασης στον Συροκάκη με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ (2-1).

Batzio Goal

Panigirismoi Panakrotiriakos

Ο Πανακρωτηριακός ωστόσο κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 78', με το φάουλ του Λιονάκη από πλάγια θέση και τη γυριστή κεφαλιά του Μπάτζιο έκανε το 2-2.

ΣΥΝΚΑ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Καρβουνιάρης, Κυτράκης (65’ Βουρβαχάκης), Βαρδάκης, Σοφούλης (46’ Γιακουμάκης), Μποτωνάκης (87' Ψαράκης) Γανωτής, Τσικουδάκης (79' Μάνικος), Ταταράκης, Βεστάκης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Τσομπάνογλου): Συροκάκης, Παπακαστρήσιος, Αδαμόπουλος, Μανουσάκης, Λιονάκης, Μπαγετάκος, Κελάκης, Γαβαλάς (90+3' Λένα), Βασιλομιχελάκης, Μπαδιεριτάκης, Μπάτζιο