ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

"Καθάρισε" ξανά ο Βεστάκης - "Λύγισε" με 10 ο Πανακρωτηριακός

Ο Λευτέρης Βεστάκης έμελλε να "υπογράψει" ακόμη μία νίκη για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, οδηγώντας την ομάδα του στη δύσκολη πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Χανίων, με 2-1 απέναντι στον Πανακρωτηριακό, στην ημίωρη παράταση.

Ο Κώστας Ανυφαντάκης για το ΣΥΝΚΑ προχώρησε σε πολλές αλλαγές για να "φρεσκάρει" την ομάδα του εν όψει του δύσκολου εκτός έδρας αγώνα για την 8η αγωνιστική της Γ' Εθνικής με την Επισκοπή.

Ο πρωτοπόρος της Α' Κατηγορίας, με 10 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, έβαλε… δύσκολα στους περσινούς πρωταθλητές και κατάφερε να προηγηθεί στην εκπνοή του ημιχρόνου (45'), όταν δόθηκε πέναλτι (το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι) στον Δρακάκη, με τον χαρισματικό σκόρερ του Πανακρωτηριακού να ευστοχεί για το 0-1.

Η "απάντηση" του ΣΥΝΚΑ ήρθε στο 60' με προβολή του Τσίτα, έπειτα από ατομική προσπάθεια και σέντρα του Ξαγοράρη. Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μανουσάκης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με την ομάδα του να "αντέχει" με παίκτη λιγότερο μέχρι και τα τελευταία λεπτά της παράτασης. Τότε (117') ο Βεστάκης αξιοποίησε μπαλιά του Πετράκου κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και το ΣΥΝΚΑ στους "8" της διοργάνωσης. Πριν ολοκληρωθεί το ματς ακυρώθηκε γκολ του Βεστάκη ως οφσάιντ, με υπόδειξη του α' βοηθού Σινιοράκη.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Σινιοράκης - Τσιλίκας

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Βλαχάκης, Βασιλάκης, Λαμπάκης, Παναγιωτόπουλος, Μαρκουλάκης (70' Μαζιώτης), Κυτράκης (57' Πετράκος), Μποτωνάκης, Περδικάκης (55' Βεστάκης), Αργυρουδάκης (115' Σοφούλης), Τσίτας, Ξαγοράρης.

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Τσομπάνογλου): Χριστουλάκης, Κελάκης (65' Χαλκιαδάκης), Βουρβαχάκης, Παπακαστρήσιος, Λιονάκης, Περαθωράκης (93' Αδαμόπουλος), Μανουσάκης, Μπάτζιο (118' Κοπανάκης), Βασιλομιχελάκης (112' Μπαγετάκος), Χατζηγρηγορίου (75' Περράκης), Δρακάκης.