Πόλο

Θέλει... πολλή προσπάθεια να "ρίξουν" τον ΝΟΧ... Μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα!

Ο ΝΟΧ είναι... ζωντανός, καθώς σε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις κατάφερε να υποχρεώσει σε ήττα τον Απόλλωνα Σμύρνης, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο με σκορ 8-7!

Η χανιώτικη ομάδα επιβεβαίωσε σε αυτό το παιχνίδι ότι θέλει... πολλή προσπάθεια για να υποβληθεί στην διαδικασία των πλέι άουτ και να διεκδικήσει εκεί στη συνέχεια την παραμονή της... Τα μάτια των παικτών του Ηλία Μαχαίρα... γυάλιζαν και παρότι η αποστολή απέναντι στην τρίτη ομάδα του βαθμολογικού πίνακα ήταν εκ των προτέρων δύσκολη, ο ΝΟΧ, κατάφερε να πιάσει υψηλή απόδοση φτάνοντας έτσι σε μία από τις σημαντικότερες φετινές του νίκες. Πρόκειται συγκεκριμένα για μια νίκη που του δίνει την ευκαιρία να παραμένει πάνω από τη ζώνη των πλέι άουτ και σε κάθε περίπτωση πραγματοποιεί πλέον ένα σημαντικό βήμα προκειμένου να αποφύγει να παίξει στα μπαράζ την παραμονή.

Το παιχνίδι αποδείχτηκε εξ αρχής συγκλονιστικό, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 4-3 για τον Ναυτικό Ομιλο, ενώ το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 6-4. Στην επανάληψη, ο Απόλλων πίεσε, αλλά ο ΝΟΧ... άντεξε, φτάνοντας έτσι στην μεγάλη νίκη.

Μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Ματέι Νάστραν που σημείωσε τρία γκολ, ενώ για τον Απόλλωνα οι Ραμίρεζ και ο Χανιώτης Δερμιτζάκης σκόραραν από δύο.

Επόμενος σκόπελος για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων παρά την δυσκολία της αποστολής του, η Βουλιαγμένη εκτός έδρας, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής για την κανονική περίοδο. Το τελευταίο ματς της σεζόν είναι στα Χανιά κόντρα στη Γλυφάδα.

Τα 8λεπτα: 4-3, 2-1, 1-2, 1-1

N.O. Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης 1, Πετρόχειλος, Νάστραν 3, Χατζηκυριακάκης, Μπατάκης, Βουλγαράκης, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης 2, Κατσουλάκης 1, Αγιωργούσης 1, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Λειψάκης

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ 2, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 1, Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος 1, Μαυρωτάς, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 2, Γραμματικός 1, Αλαμάνος, Κουμής