Πανακρωτηριακός

Χωρίς δυσκολία ο Πανακρωτηριακός (pics)

Με αποφασιστική εμφάνιση ο Πανακρωτηριακός διπλασίασε τις νίκες του στην Α' κατηγορία, νικώντας τα Κεραμειά με 5-0 στο γήπεδο των Καθιανών για την 3η αγωνιστική της Α' κατηγορίας.

akrotiri

Ο Πανακρωτηριακός κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και λίγο έλειψε μάλιστα να προηγηθεί στο 4ο με τον Βασιλομιχελάκη να μην μπορεί από πολύ κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Τελικά, ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ένα τυχερό γκολ, αφού από σέντρα που έκανε από τη δεξιά πλευρά ο Μ. Παπαδάκης, ο αμυντικός των Κεραμειών, Ξηράκης προσπάθησε να διώξει την μπάλα την οποία έστειλε άθελα του στην εστία της ομάδας του.
Πολύ γρήγορα ο Πανακρωτηριακός ευτύχησε να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ, μόλις πέντε λεπτά αργότερα.
Ο Κοπανάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γαλανάκης πήδηξε πιο ψηλά από όλους στην καρδιά της άμυνας για να κάνει το 2-0 με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 39' ο Βασιλομιχελάκης έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 3-0 αφού μόνος του μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα και ο Μπαδιεριτάκης είδε τον Νιαουνάκη να κάνει απίθανη απόκρουση μετά από εξ επαφής κεφαλιά.
Τελικά, το τρίτο γκολ ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Κοπανάκης κέρδισε το πέναλτι μετά από όμορφη προσωπική ενέργεια και ο ίδιος από την άσπρη βούλα νίκησε τον Νιαουνάκη που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία (κάτω).

kopanakis penalti

O Κοπανάκης νικάει από τα 11 βήματα τον Νιαουνάκη

Το δεύτερο μέρος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανακρωτηριακό να φτάνει ωστόσο στην επίτευξη ακόμα δύο τερμάτων από το 58' μέχρι το 62'. Ο Χαλκιαδάκης ήταν αυτός που έκανε το 4-0 με ωραίο σουτ στην γωνία του Νιαουνάκη που έπεσε χωρίς να καταφέρει να βγάλει την μπάλα και το 5-0 με τον Βασιλομιχελάκη που εξιλεώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Στο 90' ο Βακαλουνάκης είχε δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, με το ματς να τελειώνει τελικά στο 5-0.

kopanakis ntamadakis

Αντίπαλοι βρέθηκαν οι δύο καλοί φίλοι Κοπανάκης-Νταμαδάκης, όπου δεν έλειψαν και τα πειράγματα μεταξύ τους κατά τη διάρκεια του αγώνα

Πανακρωτηριακός (Μανώλης Πηγουνάκης): Συροκάκης, Γαλανάκης, Παπακαστρήσιος (57' Kελάκης), Λιονάκης (70' Μαριανάκης), Μανουσάκης, Χαλκιαδάκης, Παπαδάκης, Μπάτζιο (58' Γιαπιντζάκης), Κοπανάκης, Βασιλομιχελάκης (62' Βακαλουνάκης), Μπαδιεριτάκης

Κεραμειά (Γιάννης Λαμπαρδάκης): Νιαουνάκης, Βεστάκης, Ξηράκης, Σκουμπάκης, Δ. Νταμαδάκης, Μίχος, Τρουλινός, Μαραβελάκης (28' Λυκάκης), Χαλεβελάκης (66' Μίντζα), Μαρκάκης (57' Αποστολάκης), Κουτρουμπάς