ΕΠΣ Χανίων - Γενικά Θέματα

Οι πρωταθλητές όλων των Ενώσεων!

 ermis zonianon

 

To athlitiko σας παρουσιάζει όλους τους πρωταθλητές των Ενώσεων της ΕΠΟ που "ρίχνονται" στη "μάχη" της ανόδου στη Γ' Εθνική στις 10 Μαΐου.

Το αξιοσημείωτο είναι ότι σε όλες τις Ενώσεις έχουν ξεκαθαρίσει ουσιαστικά οι πρωταθλητές και μόνο στα Χανιά υπάρχει... θρίλερ για την ομάδα που θα εκπροσωπήσει την ΕΠΣ στα μπαράζ. 

Εκτός των Χανίων και στη Θεσπρωτία δεν έχει ξεκαθαρίσει ο πρωταθλητής, αλλά φαντάζει απίθανο η Θύαμις Καστρίου να μην πάρει τον βαθμό που θέλει την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον ουραγό του ομίλου των πλέι οφ ΠΑΣ Λαδοχωρίου.

Όσον αφορά τον όμιλο των κρητικών ομάδων (14ος) έχουν εξασφαλίσει τον τίτλο ο Ρούβας (Ηράκλειο), ο ΟΦΙ (Λασίθι) και ο Ερμής Ζωνιανών (φωτ.-Ρέθυμνο)

Οι παλιοί γνώριμοι

Στους πρωταθλητές που θα συγκροτήσουν τους 14ους ομίλους του πρωταθλήματος πρωταθλητριών ομάδων ΕΠΣ υπάρχουν αρκετοί παλιοί γνώριμοι Χανιώτικων ομάδων (ενδεχομένως να υπάρχουν κι άλλοι αλλά σας παρουσιάζουμε όσους ανακαλύψαμε).

Στην ΕΠΣ Μακεδονίας πρωταθλητής αναδείχθηκε ο πρώην παίκτης του Κισσαμικού Γιώργος Παραλίκης με την ΑΠΕ Λαγκαδά, ενώ ο πρώην αρχηγός του "δελφινιού" Ανδρέας Χατζηλιόντας πήρε το "τρεμπλ" με τον Ιάλυσο στα Δωδεκάνησα, αφού μετά το Σούπερ Καπ και το Κύπελλο πανηγύρισε και το πρωτάθλημα, έπειτα από το ισόπαλο 1-1 με τη Ρόδο στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ (στα "ελάφια" παίζει ο πρώην παίκτης του Πλατανιά Λάζαρος Θεοδωρέλλης). Ένας παίκτης που... πέρασε αλλά δεν ακούμπησε από τον Κισσαμικό (το περασμένο καλοκαίρι), ο Παναγιώτης Μπινιχάκης, πανηγύρισε με τον Α.Ο. Λεβάντε (πρώην ομάδα του επιθετικού της Ασπίδας Ναυστάθμου Βασίλη Λούλου) το νταμπλ στη Ζάκυνθο. 

Πρωταθλητής στο Κιλκίς αναδείχθηκε ο ιστορικός Κιλκισιακός με παίκτη-προπονητή, αλλά και "χρυσό" σκόρερ στον τελικό των μπαράζ, τον άλλοτε παίκτη της ΑΕΧ Σάββα Παντελιάδη.

Με 6 γκολ σε 11 παιχνίδια (αποκτήθηκε τον Ιανουάριο από τη Νέα Ιωνία) ο πρώην παίκτης του ΑΟΧ και του ΔΑΑΟΧ Βασίλης Σαντριάς έβαλε κι αυτός το δικό του... λιθαράκι στην κατάκτηση του πρωταθλήματος από το Κερατσίνι στον 1ο όμιλο της ΕΠΣ Πειραιά. Στον 2ο όμιλο πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ίκαρος Καλλιθέας, στον οποίο αγωνίζεται ο άλλοτε παίκτης της Σπάθας Μιχάλης Ατματσίδης. 

Πρωταθλητής στον 1ο όμιλο της ΕΠΣ Αθηνών αναδείχθηκε με την Α.Ε. Ηρακλείου ο τερματοφύλακας Θανάσης Μπακόλας, που σε νεαρή ηλικία είχε περάσει από τον Πλατανιά. 

Ο Γιώργος Προμπονάς, με προπονητική θητεία σε Α.Ε. Χανίων, Πλατανιά, Α.Ο. Χανιά, Πλατανιά Κ20, οδήγησε τον Πανναξιακό στην κατάκτηση του νταμπλ στις Κυκλάδες και θα διεκδικήσει και την άνοδο.

Το... βαρύ πυροβολικό της Σπάρτης στην προσπάθεια ανόδου στη Γ' Εθνική αποτελεί ο πρώην επιθετικός του Πλατανιά, Ηλίας Αναστασάκος, που από τον Ιανουάριο που πήγε στην ομάδα του τόπου του μετά το πέρασμά του από την Λάρισα, σημείωσε στο τοπικό πρωτάθλημα Λακωνίας 13 γκολ σε 14 ματς. 

Με τη φανέλα του Ρούβα πανηγύρισαν το πρωτάθλημα στο Ηράκλειο οι πρώην αμυντικοί του ΑΟΧ Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, ενώ στο Ρέθυμνο το πρωτάθλημα με τον Ερμή Ζωνιανών πανηγύρισαν οι Βασίλης Πλουσής (πρώην παίκτης ΑΟΧ) και Ανδρέας Στρατήγης (πρώην παίκτης Πλατανιά).

Αναλυτικά οι όμιλοι του πρωταθλήματος πρωταθλητριών ομάδων ΕΠΣ:

1ος όμιλος
Α.Ε. Διδυμοτείχου (ΕΠΣ Έβρου)
Δόξα Προσκυνητών (ΕΠΣ Θράκης)
Νέστος Χρυσούπολης (ΕΠΣ Καβάλας)
Άρης Αβάτου (ΕΠΣ Ξάνθης)

2ος όμιλος
Γ.Σ.Προσοτσάνης (ΕΠΣ Δράμας)
Α.Π.Ε. Λαγκαδά (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Κεραυνός Αγγελοχωρίου (δευτεραθλητής ΕΠΣ Μακεδονίας)
Απόλλων Παραλιμνίου (ΕΠΣ Σερρών)

3ος όμιλος
Α.Σ. Ειρηνούπολης (ΕΠΣ Ημαθίας)
Κιλκισιακός (ΕΠΣ Κιλκίς)
Ακαδημία Κρύας Βρύσης (ΕΠΣ Πέλλας)
Π.Ο. Μουδανιών (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

4ος όμιλος
Α.Ε. Ποντίων Βατολάκκου (ΕΠΣ Γρεβενών)
Α.Σ. Παναργειακός (ΕΠΣ Καστοριάς)
Εορδαϊκός 2007 (ΕΠΣ Κοζάνης)
Π.Α.Σ. Φλώρινα (ΕΠΣ Φλώρινας)

5ος όμιλος
Α.Ο. Βελιασσρίου (ΕΠΣ Ηπείρου)
Πρωταθλητής ΕΠΣ Θεσπρωτίας*
Α.Ο. Συναράδων (ΕΠΣ Κέρκυρας)
Α.Ε. Φαρκαδόνας (ΕΠΣ Τρικάλων)
*Θέλει ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική η Θύαμις Καστρίου

6ος όμιλος
Γ.Σ. Αλμυρού (ΕΠΣ Θεσσαλίας)
Α.Σ. Ατρόμητος Παλαμά (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Αμπελωνιακός (ΕΠΣ Λάρισας)
Πύδνα Κίτρους (ΕΠΣ Πιερίας)

7ος όμιλος
Θήβα (ΕΠΣ Βοιωτίας)
Χαλκίδα (ΕΠΣ Εύβοιας)
Αίολος (ΕΠΣ Ευρυτανίας)
Α.Ε. Μαλεσίνα 2008 (ΕΠΣ Φθιώτιδας)

8ος όμιλος
Α.Ε. Μεσολογγίου (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
Σκουφάς Κομποτίου (ΕΠΣ Άρτας)
Αχέρων Καναλακίου (ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας)
Απόλλων Ευπαλίου (ΕΠΣ Φωκίδας)

9ος όμιλος
Α.Ε. Ηρακλείου (Πρωταθλητής 1ου ομίλου ΕΠΣ Αθηνών)
Αιγάλεω (Πρωταθλητής 2ου ομίλου ΕΠΣ Αθηνών)
Κερατσίνι (Πρωταθλητής 2ου ομίλου ΕΠΣ Πειραιά)
Ίκαρος Καλλιθέας (Πρωταθλητής 1ου ομίλου ΕΠΣ Πειραιά)

10ος όμιλος
Πανναξιακός (ΕΠΣ Κυκλάδων)
Διαγόρας Αγίας Παρασκευής (ΕΠΣ Λέσβου)
Πυθαγόρας (ΕΠΣ Σάμου)
Κανάρης Νενήτων (ΕΠΣ Χίου)

11ος όμιλος
Ακράτητος (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής)
Θύελλα Ραφήνας (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)
Ιάλυσος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
Α.Ο. Ζευγολατιού (ΕΠΣ Κορίνθου)

12ος όμιλος
Κεραυνός Αγίου Βασιλείου (ΕΠΣ Αχαΐας)
Α.Ο. Λεβάντε (ΕΠΣ Ζακύνθου)
Αστέρας Αμαλιάδας/Πανόπουλο (ΕΠΣ Ηλείας)
Α.Ε. Κεφαλληνίας (ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης)

13ος όμιλος
ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου (ΕΠΣ Αργολίδας)
Πανθυρεατικός (ΕΠΣ Αρκαδίας)
Α.Ε. Σπάρτη (ΕΠΣ Λακωνίας)
Α.Ο. Κυπαρισσίας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)

14ος όμιλος
Ρούβας (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Ο.Φ. Ιεράπετρας (ΕΠΣ Λασιθίου)
Ερμής Ζωνιανών (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
Πρωταθλητής ΕΠΣ Χανίων

 

Λ.Αντ.