Χανιώτες Εκτός... Συνόρων

Άνοδος για Ντεντάκη - "Χρυσή αλλαγή" ο Αμαραντίδης

Η στήλη του athlitiko "Χανιώτες εκτός... συνόρων" με ενημέρωση για τους Χανιώτες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται εκτός Νομού, σε ομάδες εθνικών κατηγοριών.

Super League (Κ20):

Για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική ο Ατρόμητος, χωρίς τον Άντι Ιμέρι στη σύνθεσή του, νίκησε εκτός έδρας 1-0 τον Απόλλωνα, με "χρυσή αλλαγή" τον Αντώνη Αμαραντίδη. Ο υψηλόσωμος επιθετικός μπήκε αλλαγή στο 74' και πέντε λεπτά μετά πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του Μουράτ Σεροπιάν.

Football League:

Kalogerakis1

Ως αντίπαλος επέστρεψε στα Χανιά ο Μάνος Καλογεράκης αλλά παρά την καλή του παρουσία ο Απόλλων Πόντου ηττήθηκε με 2-1 από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Patas me panserraiko

Βασικός ήταν ο Νίκος Πάτας στην εντός έδρας ήττα του Εργοτέλη από τον Πανσερραϊκό (0-3), ενώ ο Νικηφόρος Τσοντάκης δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα του Καραϊσκάκη από τον ΟΦΗ (1-2).

Γ' Εθνική:

Την άνοδο στη Football League "κλείδωσε" ο Βόλος ΝΠΣ μετά την εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στον Απόλλωνα Παραλιμνίου, για την 4η αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος. Ο Αντώνης Ντεντάκης ήταν και σε αυτό το ματς βασικός, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη άνοδο στην ίδια κατηγορία μέσα σε λίγα χρόνια, αφού είχε προηγηθεί αυτή με τον Κισσαμικό το 2015.

Στη βασική ενδεκάδα του Ηροδότου βρέθηκε ο Μάρκος Κουράκης, που διατήρησε απαραβίαστη την εστία του για ένα ημίχρονο απέναντι στον Αστέρα Αμαλιάδας. Η αναμέτρηση διακόπηκε στο ημίχρονο εις βάρος των γηπεδούχων και η ομάδα του αναμένεται να την πάρει στα "χαρτιά", κάνοντας σημαντικό βήμα για την άνοδο. Εκτός αποστολής ήταν ο Μανώλης Παπαδάκης.

Νορβηγία:

Ένα γκολ σημείωσε ο Αλέξανδρος Ζουλάκης στο εμφατικό εκτός έδρας 10-0 της Φρέντρικσταντ Κ19 απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Χόλμλια. Λίγες ημέρες μετά (14/05) ήταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα της δεύτερης ομάδας από τη Ράντε με 3-0.

Γερμανία:

Βασικός ήταν ο Θοδωρής Τραγούδας στην εντός έδρας ήττα της δεύτερης ομάδας της Τούρου Ντίσελντορφ με το εντυπωσιακό 9-4 από τη δεύτερη ομάδα της Ράτινγκ.

Αλβανία:

Βασικός ήταν ο Βασίλης Σκούρτης στο εκτός έδρας 2-2 της Λουφτετάρι με την Κούκεσι. Εκτός αποστολής ήταν ο αδερφός του Κώστας.

Επιμέλεια: Λευτέρης Αντωνακάκης