Α.Ο. Κύδων

Για την 5η θέση με Κεραυνό οι Παίδες του Κύδωνα

Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο Final 6 για τους Παίδες του Κύδωνα, που ωστόσο και μόνο η συμμετοχή τους στην ελίτ της Ελλάδος όσον αφορά την κατηγορία τους, αποτελεί ιδιαίτερη τιμή και μεγάλη εμπειρία.

Ο Ίκαρος Καλλιθέας πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και παρά την προσπάθεια του Κύδωνα να παραμείνει κοντά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-9. Ο Ίκαρος αύξησε τη διαφορά με την πάροδο του χρόνου, με το ημίχρονο να τελειώνει με 36-23. Στην τρίτη περίοδο ο Κύδων έβρισκε με δυσκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους. Τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 62-40 υπέρ του Ικάρου, που υποχρέωσε στην τέταρτη ήττα του τον Κύδωνα.

Στόχος της ομάδας του Στέλιου Καρκανάκη η νίκη απέναντι στον Κεραυνό Αγ. Γεωργίου στο τελευταίο παιχνίδι του Final 6 για την κατάληψη της 5ης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 36-23, 48-28, 62-40

Διαιτητές: Τομάσοβιτς (Σλοβακία), Ζαχάρης, Τζιοπάνος

Ίκαρος Καλλιθέας (Διονυσόπουλος): Ραγιάς 11 (2), Τάγκας 7 (1), Ξένος 3 (1), Καρκατσούλης 1, Ιγνατίου 2, Μίσσας 2, Πουλικίδης 2, Γονίδης 6, Λογοθέτης 11, Κριζέας 9, Λαναράς 1, Ορφανουδάκης 7 (1).

Κύδων (Καρκανάκης): Προβατινάκης 2, Χριστοφορίδης 10 (1), Αντωνίου 9, Ιορδανίδης, Καπετανάκης 7, Κουτουλάκης 6 (2), Μαγγελάκης, Μερμίγκης 2, Τσιράκης Στ. 4, Κουτζόγλου , Τζιόλας , Τσιράκης Η.