Α.Ο. Κύδων

5ος στην Ελλάδα ο Κύδων (pics)

Με την τιμητική 5η θέση "σφράγισε" την παρουσία του στο Final 6 του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων ο Κύδων, που την Κυριακή (02/07) στο τελευταίο του παιχνίδι στο Μεσολόγγι επικράτησε με 66-64 του Κεραυνού Αγίου Γεωργίου Γρεβενών.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και η αγωνία για τον τελικό νικητή και την ομάδα που θα καταλάμβανε την 5η θέση κράτησε μέχρι το τέλος. Ο Κύδων βρέθηκε πίσω στο σκορ με -8 στο πρώτο δεκάλεπτο (16-24), αλλά ανέκαμψε στη συνέχεια και μπόρεσε όχι μόνο να πάρει προβάδισμα αλλά και να ξεφύγει στο σκορ (43-36) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Kydon Keravnos1

Στη συνέχεια ο Κεραυνός έκανε τη δική του αντεπίθεση και κατάφερε να κάνει το ματς ξανά ντέρμπι. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο (58-58), αλλά οι παίκτες του Στέλιου Καρκανάκη με σερί 8-4 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, με τον Κεραυνό να κάνει λάθος πάσα στην τελευταία επίθεση και να μην μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση.