Α.Ο. Κύδων

Με "οδηγό" τον Ζανιδάκη "πέρασε" από το Ρέθυμνο (pics)

Η Ακαδημία Ρεθύμνου έβαλε δύσκολα στον Κύδωνα, που με πρωταγωνιστή τον Ζανιδάκη επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 63-59 στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη".

Το παιχνίδι είχε συναρπαστικά εξέλιξη με τις δυο ομάδες να βαδίζουν "πόντο-πόντο" και να είναι κοντά στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του ματς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κύδωνα να έχει διαφορά ενός πόντου (33-32), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Ακαδημία πήρε προβάδισμα και στο 30' το σκορ ήταν 50-47. Με καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις επιθετικά ο Κύδων ανέκτησε το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 16-9 έφτασε στη νίκη.