Α.Ο. Κύδων

"Άγγιξαν" τη νίκη οι Έφηβοι, αλλά ηττήθηκαν στην παράταση

Οι Έφηβοι του Κύδωνα πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση απέναντι στο Ηράκλειο και βρέθηκαν πολύ κοντά στην πρώτη τους νίκη στην τελική φάση του πρωταθλήματος, χάνοντας όμως στην παράταση με 68-67.

Η ομάδα του Στέφανου Λουκάκη είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση (64-64) και με επιμέρους σκορ 4-3 υπέρ τους να επικρατήσουν με 68-67.

Ο Μαγγελάκης είχε 20 και ο Τζιόλας 17 πόντους για τον Κύδωνα, με τον Κίτσο-Καλυβιανάκη να σταματά στους 23 για τους νικητές.

Διαιτητές: Χριστινάκης-Κουλιεράκη
Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-22 (ημίχρονο), 45-39, 64-64 (κ.α.), 67-68 στην παράταση

Κύδων: Ασσύ 6, Κουτσαντωνάκης 9, Μπαλαντίνος, Αντωνίου 4, Πετρουλάκης, Γεωργακάκης 2, Τζιόλας 17, Κουτουλάκης 9, Καλιοντζής, Μαγγελάκης 20(3), Κουτζόγλου, Καραγκούνης.

Ηράκλειο: Γεωργόπουλος, Βιδάκης 2, Καλλέργης, Βαμβουκάκης 11(3), Γκίζης, Νησιώτης, Στιβακτάκης 11, Κίτσος-Καλυβιανάκης 23(2), Βαρβεράκης 10, Βολιτάκης 6, Σπυριδάκης, Κυπριωτάκης 5.

Πρώτη ήττα για ΟΦΗ

Ο Ηρόδοτος με εμφατικό τρόπο (86-53) υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην πρώτη του ήττα στην τελική φάση και έτσι στην κορυφή υπάρχει πλέον "συγκατοίκηση" με το Ηράκλειο.