Α.Ο. Κύδων

Έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από τη Χερσόνησο ο Κύδων

Έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι με χαμηλό σκορ, στο οποίο κυρίαρχο ρόλο είχαν οι άμυνες, ο Κύδων έκανε ιδανική εκκίνηση στο πρωτάθλημα Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, νικώντας στη Χερσόνησο την Πεδιάδα ΑΟΧ με 49-44.

Η νεανική ομάδα του Γιάννη Ηλιάκη δεν μπήκε "ζεστά" στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη περίοδο με 15-9. Στη συνέχεια έγινε πιο παραγωγική και παράλληλα έπαιξε καλύτερη άμυνα με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγείται με διαφορά ενός καλαθιού (24-22).

Πόντο-πόντο συνέχισε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κύδωνα να διατηρεί το προβάδισμα και να φεύγει από το κλειστό της Χερσονήσου με μια σπουδαία νίκη.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Ζανιδάκης (15π.) και Λουκάκης (14π.), ενώ ο Ρέκκας-Βεντύρης είχε επίσης διψήφιο αριθμό πόντων (10).

Υπενθυμίζεται ότι και πέρσι οι δυο ομάδες είχαν "προσφέρει" συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδια, με τον Κύδωνα να επικρατεί στην πρεμιέρα στα Χανιά με 70-68 και στον δεύτερο γύρο με 65-63 στη Χερσόνησο.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 22-24 (ημίχρονο), 32-35, 44-49

Πεδιάδα ΑΟΧ (Χρήστος Μαυρόπουλος): Δ. Σταθάκης, Πετράκης, Μεταξωτός, Τσάμπαλλας, Θ. Σταθάκης, Καραγιαννάκης, Αλμπαντάκης, Μαστοράκης, Πορταλάκης, Τσαφαντάκης, Ντογκούζ, Χαμαλάκης.

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Ρέκκας-Βεντύρης 10 (1), Μπορέτος, Λυρώνης 5, Γεγιτσίδης, Ζανιδάκης 15 (2), Χρονόπουλος, Δήμας, Κατσουλάκης 5 (1), Χολέβας, Λουκάκης 14, Ξηρόφωτος, Χατζάκης.