Α.Ο. Κύδων

Ανδρες: Ισοφάρισε ο Εργοτέλης, στα Χανιά κρίνεται το "εισιτήριο"

Ο Εργοτέλης πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια των πλέι οφ απέναντι στον Κύδωνα, με 69-63, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών.

Ετσι η αγωνία για την ομάδα που θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον ΑΟΚ Χανιά παρατείνεται για μία ακόμα εβδομάδα και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στον αγώνα που θα γίνει στο κλειστό Κλαδισού.

Το παιχνίδι ήταν "ανοιχτό" στην αρχή, με το "χορταστικό" 23-22 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια με επιμέρους σκορ 15-18 ο Κύδων πήγε με διαφορά ενός καλαθιού στ' αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως βγήκε "διαφορετικός" Εργοτέλης και με όπλο την άμυνα (δέχθηκε μόνο 5 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο) μπόρεσε με επιμέρους σκορ 19-5 να πάρει το "πάνω χέρι" για τη νίκη (57-45). Στην τελευταία περίοδο ο Κύδων μείωσε τη διαφορά αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή.

Σημαντική για τους γηπεδούχους αποδείχθηκε η επιστροφή του Βερτούδου, που σημείωσε 16 πόντους (οι 10 με βολές), ενώ ο παίκτης που καθόρισε το πρώτο ματς των πλέι οφ στα Χανιά, Αθανασιάδης, σημείωσε 15 πόντους, με τον Χριστοδούλου να προσθέτει 13.

Για τον Κύδωνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Λυρώνης με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Λουκάκης με 15. Ο Ζανιδάκης σταμάτησε στους 13, σημειώνοντας τους 10 από αυτούς στο πρώτο ημίχρονο.

Διαιτητές: Α. Καρανικόλα - Κατσαπρακάκης - Μπουζουνιεράκης
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-40, 57-45, 69-63

Εργοτέλης (Γιάννης Βισκαδουράκης): Σταράκης, Αθανασιάδης 15 (2), Μαϊστρέλης 9 (3), Βερτούδος 16 (10 βολές), Καλογεράκης 3, Κουμάκης 2, Χριστοδούλου 13 (2), Μπελεφάνης 9, Καλλέργης, Αλετράς, Πυργιώτης 2.

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Ξηροφώτος, Λυρώνης 18 (4), Λυσικάτος, Χολέβας 10, Ζανιδάκης 13 (2), Πλάκας, Μπορέτος, Κατσουλάκης 2, Δήμας, Λουκάκης 15 (1), Πρωτογεράκης 5, Χατζάκης.