Α.Ο. Κύδων

Στον ημιτελικό με ανατροπή ο Κύδων

Επειτα από ένα δραματικό παιχνίδι στο κλειστό των Χανίων ο Κύδων επικράτησε με 57-56 του Ηροδότου εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον ημτελικό του Κυπέλλου Κρήτης.

Η χανιώτικη ομάδα είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ηρόδοτος ανέτρεψε την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 20-6 υπέρ του μπόρεσε να έχει προβάδισμα στο 30' με 47-38.

Στην τελευταία περίοδο ο Κύδων έφερε πάλι τα... κάτω-πάνω και πήρε τη δραματική νίκη και την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Ηράκλειο.

Εκπληκτική εμφάνιση για τον Κύδωνα ο Λυρώνης, που στο πρώτο επίσημο ματς στη μετά... Ζανιδάκη εποχή "τράβηξε" το βάρος στο επιθετικό κομμάτι, σταματώντας στους 24 πόντους, σχεδόν τους μισούς δηλαδή για τον Κύδωνα. Από την άλλη Μ. Πρωτογεράκης (19) και Αναστασάκης (16) ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για τον Ηρόδοτο.

Διαιτητές: Καμπίτσης - Σταυρουλάκης
Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-27, 38-47, 57-56

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Μαγγελάκης 2, Λιονάκης 3 (1), Μποκαλίδης, Χολέβας 6, Λυρώνης 24 (1), Γεγιτσίδης 5 (1), Κατσούλης 2, Κατσουλάκης 5, Δήμας, Τζιόλας 2, Ε. Πρωτογεράκης 8, Κουτουλάκης.

Ηρόδοτος (Δημήτρης Νασούφης): Φουκάκης 5 (1), Σ. Καραγιαννάκης, Μ. Καραγιαννάκης, Αναστασάκης 16 (4), Γρύλλης 6, Μ. Πρωτογεράκης 19, Λαμπράκης 2, Κατσαμάνης 8, Μανουκάκης