ΕΚΑΣΚ

Εφηβοι: Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Ξεκίνησε η δράση στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΚΑΣΚ με παιχνίδια σε Α' και Β' Κατηγορία.

 

Στη "μεγάλη" κατηγορία Ηράκλειο, Ηρόδοτος, Ανδρογέας, ΑΓΟΡ και ΟΦΗ άρχισαν με νίκες, ενώ στη Β' "χαμογέλασαν" Μεσσαρά, Ακρωτήρι, Ακαδημία Ρεθύμνου και ΑΟΚ Ιεράπετρας.

Αναλυτικά τα στοιχεία των αγώνων από το kritikobasket.gr:

Α' Κατηγορία
1η αγωνιστική
Ηράκλειο-ΟΑΧ 91-44
Κύδων-Ηρόδοτος 67-68
Ανδρογέας-ΑΟΑΝ 77-58
ΑΓΟΡ-ΑΟΚ Χανιά 90-54
ΟΦΗ-Εργοτέλης 71-54

Ηράκλειο-ΟΑΧ 91-44
Διαιτητές: Μπανασάκης-Μαρκάκης
Τα δεκάλεπτα: 29-16, 26-11, 24-9, 12-8

Ηράκλειο (Πινακουλάκης): Κατσαμάνης 6, Καραδεμήρης, Περαντωνάκης 8 (1), Βαμβουκάκης 14, Αυγουστινάτος 11, Γκίζης 12 (1), Κουκιαδάκης 21 (2), Κατσούρι 6, Πρασανάκης 2, Δαγαλάκης 2, Κουβαράκης, Καρεφυλάκης 8.

ΟΑΧ (Κατσιανός): Χιωτάκης 3, Μπολανάκης 3 (1), Πυροβολάκης, Λυβιάκης 7 (1), Φυτράκης 4 (1), Γεωργιάδης 13 (2), Καζάνης 5 (1), Γιακουμάκης, Καζάνης Π. 8, Στυλιανάκης 1, Καπαδουκάκης.

ΑΓΟΡ-ΑΟΚ Χανιά 90-54
Διαιτητές: Νικολιδάκη-Σταμάτης
Τα δεκάλεπτα: 19-2, 27-26, 23-14, 21-12

ΑΓΟΡ (Μπαλάφας): Καψάλης 25 (3), Καμπανάκης, Σταματάκης 2, Μπουραλέξης, Κωνσταντινίδης 7 (1), Βαλμάς 18 (3), Χριστοδημητρόπουλος, Ρονάλντο 7, Κοτσόκολος 4, Δουσμάνης 24 (1), Δειμονάκης 3 (1), Κωνσταντινίδης Κ..

ΑΟΚ Χανιά (Ρούσσος): Νησιώτης, Λιονάκης, Μουστόπουλος, Σταθάκης, Μπαλατνιάν 10 (1), Προβατινάκης 4, Αναστασάκης 2, Βολτυράκης 2, Σειραδάκης 19 (1), Κάβουρας 9 (1), Κεσόπουλος 9.

Ανδρογέας-ΑΟΑΝ 77-58
Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Χρυσός
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 22-16, 16-14, 20-12

Ανδρογέας (Δημητριάδης-Κουμιανάκης): Σηφάκης Ι. 16 (4), Παγωνίδης 19 (3), Βουιδασκής, Τζιμπιμπάκης 2, Κοντόσης 7 (1), Σκουλούδης 6, Μπαγλάνης 20 (2), Κοσμαδάκης 2, Σηφάκης, Ξηρουχάκης Ε., Αντιφυλιώτης 2, Νταής 3.

ΑΟΑΝ (Μουλιανιτάκης): Σηφάκης 2, Μαστοράκης, Μπουτσάκης 14 (2), Λαβδάκης 2, Κουναλάκης 13, Βαρκαράκης 4, Κοζυρής 4, Παντουβάκης 21.

ΟΦΗ-Εργοτέλης 71-54
Διαιτητές: Μακρής-Καρανικόλα Ρ.
Τα δεκάλεπτα: 16-11,12-16, 14-10, 19-17

ΟΦΗ (Γιαλούση): Σαμπάνης 9 (1), Περβολαράκης 6, Βλαχάκης, Μαλλιαράκης 16, Βαράκλας 6, Κοκοσάλης 12, Καμπάκας 3, Παπαδάκης 2, Τσότρας 2, Φανουράκης 12, Σπυριδάκης 3, Σχοιναράκης.

Εργοτέλης (Τούσας): Καραπαπάς 11 (3), Κατεργιαννάκης 3, Διαλεκτάκης 1, Φρέσκος, Ηλιάκης 3, Πρινιανάκης 3 (1), Κουντούρης 6, Αντωνακάκης 2, Λαγουδάκης 4, Μελιδονιώτης, Σωμαράκης, Κοκκίνης 21 (3).

Κύδων-Ηρόδοτος 67-68
Διαιτητές: Ξυλάς-Σταυρουλάκης
Τα δεκάλεπτα: 17-9, 19-13, 7-2, 19-10

Κύδων (Κωνσταντουδάκης): Μουχαμετάϊ, Λιονάκης 30 (2), Βόλτσης 8 (2), Κατεχαράκης 4, Ψυλλάκης 2, Κοκκινάκης 3, Μανώλης 4, Χαιρετάκης, Καφαντάρης 16 (1), Χατζηδάκης, Σπυριδάκης, Συχάι.

Ηρόδοτος (Νασούφης): Γαργανουράκης 2, Δοξαστάκης, Μαυράκης 3, Κοπιδάκης, Λαμπράκης 12 (1), Τσιναρίδης 3 (1) , Μανασσάκης 23 (2), Καραγιαννάκης Μ. 14, Καραγιαννάκης Σ. 5, Μανουκάκης 6.

Η βαθμολογία
1.Ηράκλειο 2
-.ΑΓΟΡ 2
-.Ηρόδοτος 2
-.Ανδρογέας 2
-.ΟΦΗ 2
6.Κύδων 1
-.ΑΟΑΝ 1
-.ΟΑΧ 1
-.ΑΟΚΧανιά 1
10.Εργοτέλης 1

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 05/10)
Ηρόδοτος-Ηράκλειο
ΑΟΑΝ-Κύδων
ΑΟΚ Χανιά-Ανδρόγεας
Εργοτέλης-ΑΓΟΡ
ΟΑΧ-ΟΦΗ

Β' Κατηγορία
1η αγωνιστική
Πεδιάδα-Μεσσαρά 46-71
Ακρωτήρι-ΑΕ Πλατανιάς 95-48
Σητειακός-Ακαδημία Ρεθύμνου 47-59
ΑΟΚ Ιεράπετρας-Δειλινό 80-70
Ρεπό: Τηγανίτης

Ακρωτήρι-ΑΕ Πλατανιάς 95-48
Διαιτητές: Κουλιεράκη-Μαρινάκης
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 15-15, 32-13, 28-8

Ακρωτήρι (Αζάς): Ρομπολάκης 11 (3), Μεγαλακακης, Ρομπολάκης 2, Νεονάκης 30 (5), Σακούτης 6, Μαρινάκης 24 (3), Φακιωτάκης, Παπαευθυμίου 3, Αζάς 15 (1), Γιαννουλάκης, Μαρκαντωνάκης 4.

ΑΕ Πλατανιάς (Παπαδημητρίου): Διακόπουλος 10 (2), Καλαϊτζάκης 2, Γεωργιάδης 10 (1), Καντιλιεράκης, Χαλκιαδάκης 2, Καλλιπολίτης 4 (1), Καντιλιεράκης Ε. 5, Τρουλάκης 15.

ΑΟΚ Ιεράπετρας-Δειλινό 80-70
Διαιτητές: Τσίγκου-Δασκαλάκης
Τα δεκάλεπτα: 28-13, 46-30, 64-45, 80-70

ΑΟΚ Ιεράπετρας: (Γαϊτανάκης-Νταραράς) : Χαμηλάκης 2, Μαλαθράκης, Πλακογιαννάκης 14 (2), Δρούμπαλης, Γιακουμάκης 19 (1), Μπουχρασβίλι 12, Μπλαζαντωνάκης 18, Ροδουσάκης, Περβολαράκης, Κουγιουμουτζάκης, Αραμπόπουλος 15, Βαρδάκης.

Δειλινό (Λιόντας): Βογιατζάκης, Ρούτσι 11 (3), Γιανναδάκης 13 (1), Μενεγάκης 2, Ζουρμπάκης 31 (6), Δαμιανάκης, Κολέτσι 2, Κουμαντάκης, Λιόλιος, Σαμοθράκης 6, Γέμελας, Σφακάκης 5.

Πεδιάδα-Μεσσαρά 46-71
Διαιτητές: Τσιγκου-Δασκαλακης
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 13-17, 11-14, 10-21

Πεδιάδα (Μαυρόπουλος): Βλάχος 4, Δέδες, Ρουκουνάκης 28 (4), Στέβοβιτς 3 (1), Βλαχάκης 4 (1), Τσαγκαράκης 1, Βογιατζάκης 2, Τσαμπουράκης, Αμπατζής, Μπόϊερ, Μαρκογιαννάκης, Πλατάκης 4.

Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Μελαμπιανάκης 19 (2), Σαββάκης 16, Δαριβιανάκης 4, Τσικριτσάκης 17, Ασκοξυλάκης 2, Μιχελιουδάκης 6 (2), Τσικνάκης 7 (1).

Σητειακός-Ακαδημία Ρεθύμνου 47-59
Τα δεκάλεπτα: 8-11, 25-9, 4-14, 10-25
Διαιτητές: Καλαϊτζάκη-Γιαννέττου

Σητειακός (Κουπατσιάρης): Πιρια 4, Τσουκάλης 2, Κουρουπάκης, Μιτσακάκης, Μαστοράκης, Μανίκας 12, Μανταλιωτάκης, Οικονόμου 17, Καραϊσκος 4, Φραγκιαδάκης, Σπυριδάκης 8.

Ακαδημία Ρεθύμνου (Χριστοδουλάκης): Χριστοδουλάκης 22 (2), Χαιρέτης 9, Παπαδόπουλος, Καψαλάκης 11, Μαριδάκης 6, Διγενής 3 (1), Μουρατίδης 8 (1).

Η βαθμολογία
1.Ακρωτήρι 2
-.Μεσσαρά 2
-.Ακαδημία Ρεθύμνου 2
-.ΑΟΚ Ιεράπετρας 2
5.Πεδιάδα 1
-.ΑΕ Πλατανιάς 1
-.Σητειακός 1
-.Δειλινό 1
9.Τηγανίτης* 0

Η επόμενη αγωνιστική (2η, 05/10)
Μεσσαρά-Τηγανίτης
Πλατανιάς-Πεδιάδα
Ακαδημία Ρεθύμνου-Ακρωτήρι
Δειλινό-Σητειακός