ΟΑΧ

"Αλωσε" τη Λεωφόρο - Ιστορική νίκη επί του Παναθηναϊκού

Ιστορία "έγραψε" στο κλειστό "Π. Γιαννακόπουλος" στη Λεωφόρο ο ΟΑ Χανίων, νικώντας τον Παναθηναϊκό, με 66-65, για τη 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Επειτα από έναν αγώνα θρίλερ ο ΟΑΧ διπλασίασε τις νίκες του, κάνοντας ονειρεμένο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα!

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΣΕ ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΟΥ

Ο Παναθηναϊκός μετά από παραπάνω από 2 λεπτά χωρίς καλάθι "άνοιξε λογαριασμό" στο παιχνίδι (2-0) και πήρε ξανά προβάδισμα 3'58'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (10-9). Ενδιάμεσα ο ΟΑΧ με σερί 7-0 προηγήθηκε 7-2, ενώ στη συνέχεια μετά το 10-9 πήρε ξανά την πρωτοπορία στο σκορ και φρόντισε να μην τη χάσει ξανά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-14 για τα κορίτσια του ΟΑΧ, που παρά τις προσωρινές αντιδράσεις του Παναθηναϊκού (18-19 και στη συνέχεια το 20-27 έγινε 25-27) κατάφεραν να πάνε με σημαντικό προβάδισμα στ' αποδυτήρια (35-26), με την Ντράμοντ να αξιοποιεί τη βολή της τεχνικής ποινής στον πάγκο του Παναθηναϊκού και την Μπιν στην επαναφορά της μπάλας από την πλάγια γραμμή να πετυχαίνει εκπληκτικό buzeer beater πίσω από τα 6,75μ.

Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ Η ΑΜΕΣΗ "ΑΠΑΝΤΗΣΗ" ΟΑΧ

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τη βολή της Ντράμοντ, για νέα τεχνική ποινή, η διαφορά έφτασε πρώτη φορά στους 10 για τη χανιώτικη ομάδα (36-26), για να έρθει η διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+12) με καλάθι της Σταυριανής Βιντσιλαίου. Στη συνέχεια ήρθε η "πράσινη" αντίδραση και με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 36-38. Η Ντράμοντ όμως έδωσε τη λύση για τον ΟΑΧ με τρίποντο και στη συνέχεια η Λίτσι με ωραίο καλάθι έκανε το σκορ 43-38 για τη χανιώτικη ομάδα. Με τρίποντο της Ψυχογιού ο ΟΑΧ ξέφυγε ξανά (46-38).

Οι γηπεδούχες αντέδρασαν ξανά και με την Πούλινς (1 βολή, τρίποντο) μείωσαν σε 42-46, για να έρθουν οι 2/2 βολές της Μακέι για το 44-46 και το δεκάλεπο να ολοκληρώνεται με 46-48.

ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ, "ΘΡΙΛΕΡ" ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Η Μακέι με τρίποντο έδωσε μόλις για τρίτη φορά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 49-48. O OAX έδειξε αντίδραση με Μπιν και Α. Βιντσιλαίου (49-52), αλλά η Δίελα με τρίποντο ισοφάρισε. Στη συνέχεια η Μούλη κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ βάζοντας τη μία από τις δύο βολές (53-52). Με buzeer beater της Μακέι πίσω από τα 6,75μ. οι "πράσινες" πήραν πρώτη φορά προβάδισμα με 4 πόντους, με το συνολικό σερί να είναι 7-0 (56-52).

Α. Βιντσιλαίου και Λίτσι έδωσαν λύσεις στον ΟΑΧ (56-56), με 1/2 βολές η Α. Βιντσιλαίου έδωσε ξανά προβάδισμα με 57-56, ενώ η ίδια ξανά με 1/2β. έκανε το 58-56. Στη συνέχεια από αδράνεια στην άμυνα του ΟΑΧ η Πούλινς πήρε την μπάλα και πέτυχε το καλάθι, κέρδισε και το φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή (58-58).

Με εκπληκτικό καλάθι η Α. Βιντσιλαίου έδωσε ξανά προβάδισμα στη χανιώτικη ομάδα και η Ντράμοντ έφερε το σκορ στο 62-58. Η Τέντσαλ σκόραρε έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ για το 60-62 και στην επόμενη επίθεση η Λίτσι χρεώθηκε με βήματα. Η Τέντσαλ πήρε ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ, αλλά λόγω τραυματισμού τις βολές εκτέλεσε η Κοιλιά, έχοντας 0/2. Η Δίελα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και στη συνέχεια η Κοιλιά κέρδισε φάουλ, αστοχώντας ξανά σε δύο βολές. Η Α. Βιντσιλαίου έχασε την μπάλα στην επόμενη φάση, αλλά η Ντράμοντ επανόρθωσε για τη συμπαίκτριά της με κλέψιμο και κερδισμένο φάουλ. Με 2/2 βολές έκανε το 64-60 για τον ΟΑΧ, ενώ στα 27,9'' η Μακέι πήρε φάουλ από την Α. Βιντσιλαίου, κάνοντας με 2/2 το 62-64. Στην επόμενη φάση δε δόθηκε αρχικά φάουλ στην Μπιν η οποία έσωσε την κατοχή βρίσκοντας την Ντράμοντ, που κέρδισε τελικά φάουλ κάνοντας το 66-62 με 2/2. Η Μακέι ευστόχησε σε τρίποντο στα 10'' μειώνοντας σε 65-66. Η Ντράμοντ στη συνέχεια είχε 0/2 βολές αλλά η Μπιν με τρομερή άμυνα έκοψε τη Μακέι και ο ΟΑΧ "άλωσε" τη Λεωφόρο.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΛΙΤΣΙ, Α. ΒΙΝΤΣΙΛΑΙΟΥ - ΠΡΩΤΗ ΣΚΟΡΕΡ Η ΝΤΡΑΜΟΝΤ

Μεγάλη εμφάνιση για τον ΟΑΧ έκαναν οι Λίτσι (14 π.) και Α. Βιντσιλαίου (13 π.), ενώ κρίσιμους πόντους στο φινάλε έβαλε η Ντράμοντ (17 π.), που πάντως έχασε τις τελευταίες 2 βολές και χρειάστηκε η εξαιρετική άμυνα της Μπιν για τη νίκη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ
1ο δεκάλεπτο: 2-0, 2-7, 8-7, 8-9, 10-9 10-14, 12-14, 12-18, 14-18, 14-19,
2ο δεκάλεπτο: 18-19, 18-23, 20-23, 20-27, 25-27, 25-31, 26-31, 26-35
3ο δεκάλεπτο: 26-38, 36-38, 36-43, 38-43, 38-46, 44-46, 44-48, 46-48
4ο δεκάλεπτο: 49-48, 49-52, 56-52, 56-58, 58-58, 58-62, 60-62, 60-64, 62-66, 65-66

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Σοφιανόπουλος - Κανελλόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 26-35, 46-48, 65-66

Παναθηναϊκός (Γιώργος Καντζιλιέρης): Μαυράκη, Κοιλιά 2, Μούλη 1, Πούλινς 18 (1), Καρακασίδου 8, Πολίτη, Δίελα 10 (3), Μακέι 15 (3), Ιωάννου, Πρίφτη, Μπλιθικιώτη, Τένσταλ 11 (10 ριμπ.).

ΟΑ Χανίων (Σταύρος Νανάκος): Πρασιανάκη, Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 14, Παπαδάκη, Α. Βιντσιλαίου 13, Κουφογιάννη, Ψυχογιού 3 (1), Μπιν 11 (1 τρ., 6 ριμπ., 5 κλ.), Δασκουλίδου, Ντράμοντ 17 (3 τρ., 4 ριμπ., 3 ασ), Μπουθ 6 (9 ριμπ., 3 ασ., 2 κοψ.), Στ. Βιντσιλαίου 2 (5 ριμπ., 2 ασ., 3 κλ.).