ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

"Σκληρό καρύδι" η Παλαιόχωρα για το ΣΥΝΚΑ (1-1)

ΣΥΝΚΑ και Παλαιόχωρα μετά τις μεταξύ τους αναμετρήσεις στη Γ' Εθνική πρόσφεραν ένα δυνατό παιχνίδι και για το Κύπελλο Χανίων, με τους φιλοξενούμενους να "φλερτάρουν" μάλιστα και με το "διπλό" (1-1).

Η Παλαιόχωρα έκλεισε καλά τους χώρους και δεν επέτρεψε να φανεί η διαφορά κατηγορίας στο παιχνίδι - απέναντι σε μια ομάδα που είχε το μυαλό της και στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής - βγάζοντας το πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειληθεί αισθητά.

Σ' ένα σημείο του β' ημιχρόνου όπου το ΣΥΝΚΑ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση ήρθε από στατική φάση το 0-1 για την Παλαιόχωρα με τον Ολιβέιρα (63'), ενώ στη συνέχεια απείλησε και για δεύτερο γκολ.

Το ΣΥΝΚΑ στη συνέχεια βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Τσίτα (78') και είχε και δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και τον Λάμτσε να βρίσκουν την μπάλα στο 81'.

Οι φάσεις του αγώνα

24' Πάσα του Χουσεΐνογλου στον Ολιβέιρα το σουτ του μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Βλαχάκης.
34' Σουτ του Τσάτσου η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
58' Κόρνερ του Μποτωνάκη κεφαλιά του Βαρδάκη απέκρουσε σε κόρνερ ο Κούμπας.
59' Νέο κόρνερ εκτελεσμένο από τον Μποτωνάκη ο Πάγκαλος δεν βρήκε την μπάλα και ο Κούμπας έδιωξε με γροθιές.
63' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Δόνε ο Ολιβέιρα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-1).
65' Ο Κοντάκης δε διώχνει όπως πρέπει η μπάλα γίνεται διεκδικίσιμη και ο Κούμπας με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει.
66' Από πλάγιο του Τσάτσου ο Χουσεΐνογλου αποφεύγει έναν αντίπαλο και σουτάρει και ο Βλαχάκης μπλοκάρει.
70' Φάουλ του Μανουσάκη ο Βλαχάκης αποκρούει.
71' Σουτ του Ολιβέιρα μπλόκαρε ο Βλαχάκης.
78' ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Βεστάκη πλασέ στην κίνηση του Πάγκαλου και ο Τσίτας με προβολή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
81' Φάουλ του Μποτωνάκη Τσίτας και Λάμτσε στην πορεία της μπάλας ο Κούμπας τη βρίσκει και στη συνέχεια προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Σινιοράκης - Τσιλίκας

Κίτρινες κάρτες: Τσίτας (20'), Πότσι (25'), Τσάτσος (35'), Λάμτσε (41'), Ζαφειρίου (49'), Παληγεώργος (59'), Μανουσάκης (76'), Κούμπας (86'), Κοντάκης (89'), Κουκούλας (90+4')

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Παληγεώργος, Λάμτσε, Γεωργούλης, Βαρδάκης (64' Βεστάκης), Μαζιώτης (86' Τρικουνάκης), Μποτωνάκης, Κόλα (57' Ιμέρι), Κουκούλης (75' Περδικάκης), Πάγκαλος, Τσίτας.

Παλαιόχωρα (Τάκης Διακάκης): Κούμπας, Κοντάκης, Δόνες, Ζαφειρίου, Θεοδωράκης, Πότσι, Αγγελίδης, Τσάτσος (90' Γιαννακόπουλος), Χουσεΐνογλου (79' Τζαγκαράκης), Μανουσάκης (90+4' Κουκούλας), Ολιβέιρα (86' Λιτσαρδάκης)