ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Βήμα πρόκρισης με Βεστάκη στα Καθιανά (pics)

To ΣΥΝΚΑ έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Χανίων. Με γκολ του Λευτέρη Βεστάκη, η ομάδα του Αστέριου Θέμελη νίκησε τον Πανακρωτηριακό στα Καθιανά με 1-0 για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου.

Αυτό το "τρίποντο" φέρνει ουσιαστικά σε θέση ισχύος τους φιλοξενούμενους, που θα χρειαστούν απλά ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Κορωνίδα την τελευταία αγωνιστική για να βρεθούν στον επόμενο γύρο.

Το παιχνίδι ανάμεσα στους δύο εκπροσώπους των Χανίων στη Γ' Εθνική δεν είχε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Aμφότερες οι ομάδες δεν ήθελαν να δεχτούν γκολ και τελικά τα πάντα κρίθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν το μοναδικό γκολ στης αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο Λευτ. Βεστάκης πέτυχε το γκολ στο 50', μετά από δικό του "κλέψιμο" και άψογο τελείωμα απέναντι στον Συροκάκη (0-1).

Manoysakis mathioydakis

vestakis goal

Mε αυτό το πλασέ ο Λευτέρης Βεστάκης ανοίγει το σκορ στα Καθιανά

vestakis goal.jpg1

drakakis moisidis

Στα υπόλοιπα λεπτά που ακολούθησαν, ο Πανακρωτηριακός ήταν απειλητικός και προσπάθησε να ισοφαρίσει, έχοντας κάποιες επιθετικές προσπάθειες σε σουτ των Λιονάκη και Μπάτζιο τα οποία όμως δε βρήκαν στόχο.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα χάθηκε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Δρακάκη να βλέπει τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα από πλεονεκτική θέση από το ύψος του πέναλτι.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης Βοηθοί: Κομισοπούλου-Μαρνέζος

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Κόλτζος): Συροκάκης, Γαλανάκης (55' Λιονάκης), Νικολίτσης, Βουρβαχάκης, Κοζάκης, Μπάτζιο, Καρλίτο, Αναστασόπουλος (15' λ.τρ. Τζόρνταν), Βασιλομιχελάκης (68' Παπακαστρήσιος), Μπαδιεριτάκης (57' Μανουσάκης), Δρακάκης

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Βλαχάκης, Λαμπάκης, Παληγεώργος (68' Νικόλτσης), Γεωργούλης, Βαρδάκης, Μποτωνάκης (82' Σοφούλης), Μαθιουδάκης, Μαζιώτης (75' Ιμέρι), Βεστάκης, Σινγκ, Κόλα (87' Τρικουνάκης)