ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ

Σφράγισε πρωτιά και πρόκριση στο Βάμο

Το ΣΥΝΚΑ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Κορωνίδα και δεν είχε πρόβλημα να σφραγίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Χανίων (0-6).

Η ομάδα του Αστέριου Θέμελη κατέκτησε μάλιστα και την άτυπη πρώτη θέση στον 1ο όμιλο, που ήταν και ο πιο δυνατός βάσει της παρουσίας των δύο ομάδων της Γ' εθνικής (ΣΥΝΚΑ-Πανακρωτηριακός), αλλά και της πρωτοπόρου της Α' κατηγορίας, Παλαιόχωρας, η οποία τερμάτισε τελικά στη 2η θέση.

Στο πρώτο μέρος το ΣΥΝΚΑ σκόραρε τα πρώτα τρία γκολ. Στο 20' άνοιξε λογαριασμό ο Περδικάκης με σουτ έξω από την περιοχή, με τον Μπέικο να πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τα "ερυθρόλευκα" επτά λεπτά μετά για το 2-0.

Το σκορ ημιχρόνου στο 3-0 έκλεισε ο Σινγκ στο 37'.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με το ΣΥΝΚΑ να σκοράρει ξανά τρεις φορές. Στο 55' ο Αργουρουδάκης έκανε τη σέντρα και ο Μπέικος με κεφαλιά έκανε το 0-4. Ακολούθησε το 0-5 με σουτ του Βασιλάκη λίγα λεπτά αργότερα και το τελικό 0-6 με την ατομική προσπάθεια του Σοφούλη στο 76.

Οι νικητές είχαν ακόμα και ένα δοκάρι στο 26', σε σουτ του Μποτωνάκη.

Διαιτητής: Πατσουράκης Βοηθοί: Α. Χατζηδάκης - Μπαντά

Κορωνίδα (Παντελής Μπερικάκης): Χαιρετάκης, Μαυρογιαννάκης, Κοκολάκης, Κοτρωνάκης (75' Μαρτσάκης), Νικολιουδάκης, Τρούλος, Ασλανίδης (70' Βαρδάκης), Μαρινάκης, Τσαποσβίλι, Δημητρίου (85' Γ. Κοτρωνάκης), Σαρτζετάκης

ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Κασαπίδης, Βασιλάκης, Αργυρουδάκης (70' Φιωτοδημητράκης), Τρικουνάκης, Λαμπάκης, Μποτωνάκης (50' Κόλα), περδικάκης, Μπέικος, Σοφούλης, Σινγκ (60' Χατζάκης), Μαλανδράκης