Ψυχωμένη νίκη Παλαιόχωρας στο ντέρμπι και… κορυφή! (pics)

Σε ένα παιχνίδι πραγματική διαφήμιση για το χανιώτικο ποδόσφαιρο η Παλαιόχωρα βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και με δύο γκολ επικράτησε στο ντέρμπι τίτλου του Πανακρωτηριακού (2-0), ανεβαίνοντας στην κορυφή.

Πολύς κόσμος, πολύ πάθος και πολλές ευκαιρίες (οι μεγαλύτερες για τους γηπεδούχους) συνέθεσαν το σκηνικό στο απόλυτο ντέρμπι τίτλου της 7ης αγωνιστικής του ομίλου τίτλου, το οποίο ήταν αντάξιο της ποιότητας των δύο αντιπάλων.

Goal2

Ο Ψαράκης προερχόμενος από τον πάγκο με… τακουνάκι σε σουτ του Μποτωνάκη… σήκωσε στο πόδι την Παλαιόχωρα στο 78’, για να κάνει το 2-0 στο 88’ ο Δρακάκης, μέσα σε νέους έξαλλους πανηγυρισμούς.

Goal2

kopanakis drakakis

mpadieritakis

Οι φάσεις του αγώνα
2’ Μεγάλη φάση όταν από μπαλιά στην πλάτης της άμυνας ο Δρακάκης σούταρε απέναντι από τον Χριστουλάκη άουτ
5’ Κόρνερ του Βασιλομιχελάκη κεφαλιά του Δημούση άουτ
13’ Φάουλ του Μποτωνάκη κεφαλιά του Δρακάκη άουτ
30’ Ο Μποτωνάκης βγάζει και πάλι στην πλάτη της άμυνας του Κουλούρη που βλέπει τον Χριστουλάκη να μπλοκάρει
43' Εκπληκτικό σουτ του Μανουσάκη από πολύ μακριά ο Χριστουλάκης με… σύμμαχο το δοκάρι διώχνει τη μπάλα στην πιο μεγάλη φάση του α’ μέρους
47' Πολύ μεγάλη φάση για τον Πανακρωτηριακό με τον Βασιλομιχελάκη να μην μπορεί σχεδόν μόνος του μέσα από τη μικρή περιοχή να σκοράρει αφού η μπάλα έφυγε άουτ
49' Κόρνερ του Μποτωνάκη ο Ζαϊμίδης πήρε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από τα δοκάρια
53' Μετά από βολέ του Συροκάκη και λάθος της άμυνας ο Κουλούρης έχασε μόνος του την ισορροπία του απέναντι από το Χριστουλάκη
59' "1-2" Δρακάκη με Κουλούρη ο πρώτος σουτάρει με τον Χριστουλάκη να είναι σε ετοιμότητα.
61' Σουτ του Καγλαντζή από καλή θέση η μπάλα φεύγει άουτ
69' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Παλαιόχωρα, ο Κουλούρης σούταρε ο Χριστουλάκης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Ψαράκης δεν μπόρεσε να σκοράρει.
78' ΓΚΟΛ: Από σουτ του Μποτωνάκη ο Ψαράκης βρίσκει τη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα (1-0)
88' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μανουσάκη ασθενή απόκρουση του Χριστουλάκη κ ο Δρακάκης έρχεται από κοντά για να κάνει το 2-0

Diaitites Arxigoi

Διαιτητής: Γ. Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Καλφάκης-Μαρνέζος

Palaioxora 11ada

Παλαιόχωρα (Βασίλης Παπαδάκης): Συροκάκης, Λιονάκης, Θεοδωράκης, Ζαχαράκης, Κριάρης, Αντ. Μανουσάκης, Μποτωνάκης, Περαθωράκης, Ζαϊμίδης (66’ Ψαράκης), Κουλούρης (75' Μάστορας), Δρακάκης (90+1’ Λ. Μανουσάκης)

Panakrotiriakos 11ada

Πανακρωτηριακός (Μανόλης Πηγουνάκης): Χριστουλάκης, Αδαμόπουλος, Γαλανάκης, Παπακαστρήσιος, Καγλαντζής, Ξεκουκουλωτάκης (78’ Πετράκης), Ξανθουδάκης, Μπάτζιο, Βασιλομιχελάκης, Δημούσης (58’ Κοπανάκης), Θ. Μπαδιεριτάκης (80’ Βακαλουνάκης).

Ανταπόκριση: Νεκτάριος Ανδρεαδάκης

730x90 ikteo patrwnakis

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ "ΠΑΖΛ" ΓΙΑ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"

Ο Τιτάν, ο Ιδομενέας με τη "γλυκιά" ήττα από τον Ηρακλή, ο Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ και ο Χάλης που δεν αγωνιζόταν αλλά περίμενε τα αποτελέσματα της ημέρας συμπλήρωσαν το παζλ για τη φάση των "16" του Κυπέλλου Χανίων.

ΛΑΜΠΡΟΥ ΣΤΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙΑ, ΠΑΝΥΤΣΙΔΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ

Ο Γιώργος Λάμπρου θα βρεθεί για πρώτη φορά στον δρόμο του Πλατανιά, αφού ορίστηκε να διευθύνει το παιχνίδι με τη Δόξα Δράμας, ενώ ο Κώστας Πανυτσίδης ορίστηκε διαιτητής στο ματς Καραϊσκάκης-Χανιά.

Ο ΚΟΥΤΣΙΑΥΤΗΣ "ΣΦΥΡΙΖΕΙ" ΟΦΗ - ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ Ο ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ

Ο Αριστομένης Κουτσιαύτης ορίστηκε να διευθύνει το εκτός έδρας παιχνίδι του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο, ενώ ο Χανιώτης Πέτρος Τσαγκαράκης θα "σφυρίξει" στην Τρίπολη.

ΓΛΥΚΙΑ... ΗΤΤΑ ΜΕ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Ο Ιδομενέας γνώρισε γλυκιά... ήττα την Τετάρτη από τον Ηρακλή Νεροκούρου (είχε προκριθεί ήδη) στην έδρα του (1-3), αφού κατάφερε ακόμα και με αυτό το αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τους "16" του Κυπέλλου Χανίων.

ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΣΦΡΑΓΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ Ο ΜΠΕΛΩΝΗΣ

Ο Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ με λυτρωτή τον Σάββα Μπελώνη στις καθυστερήσεις, αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Χαλέπας εκτός έδρας και τσέκαρε το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου Χανίων.