ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ

"Διπλό" από τη… βούλα (pics)

Ο Πανακρωτηριακός μπορεί να είχε ήδη εξασφαλίσει την παρουσία του στον όμιλο τίτλου αλλά η εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Κρητικό Αστέρα (1-0) ήταν ιδιαίτερα σημαντική για την ομάδα του Μανόλη Πηγουνάκη.

Οι πρωτοπόροι του 1ου ομίλου μετά το νέο σύστημα διεξαγωγής ουσιαστικά κέρδισαν ακόμα έναν βαθμό ενόψει της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος και θα… κυνηγήσουν ακόμα έναν την τελευταία αγωνιστική (οι βαθμοί που έχουν στην α’ φάση οι ομάδες διαιρούνται με το 3 για τη β’ φάση). Από την άλλη ο Κρ. Αστέρας δίνει "τελικό" εισόδου στον όμιλο τίτλου την τελευταία αγωνιστική με τη Δόξα.

penalti diamartyries

Το γκολ που… χώρισε τελικά τις δύο ομάδες στη Μοναχή Ελιά σημειώθηκε με πέναλτι του Πετράκη στο 9’. Η παράβαση, που έφερε διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, δόθηκε για χέρι του Χαραλαμπάκη.

vasilomixelakis

Ο Πανακρωτηριακός είχε κι άλλες ευκαιρίες –ανάμεσα στις οποίες και το δοκάρι του Μπάτζιο στο 51’- να διευρύνει το προβάδισμά του, ενώ κατάφερε να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τον αντίπαλό του. Οι καλύτερες στιγμές για τους ηττημένους ήταν με τον Σταθάκη στο 14’ και με τον Πανίδη στο 64’.

Οι φάσεις του αγώνα
9’ ΓΚΟΛ: Ο Πετράκης ευστοχεί στο πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Χαραλαμπάκη πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
11’ Σουτ του Σταθάκη μπλόκαρε ο Μπουράκης.
14’ Ωραία ατομική προσπάθεια του Ν. Ροκάκη και γύρισμα στον Σταθάκη, το σουτ του οποίου κοντράρει όσο χρειάζεται ο Μπάτζιο για να καταλήξει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
20’ Σουτ του Μπάτζιο από μακρινή απόσταση, η μπάλα καταλήγει άουτ.
27’ Σέντρα του Μπάτζιο ο Μπαδιεριτάκης βρίσκεται στην πορεία της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.
45’ Φάουλ του Βασιλείου κεφαλιά του Χαραλαμπάκη μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Μπουράκης.
51’ Από διώξιμο του Καγλατζή η μπάλα φτάνει στον Μπάτζιο, που με μακρινό σουτ στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
64’ Μπαλιά του Σταθάκη ο Πανίδης υπό την πίεση του Αδαμόπουλου πλασάρει τον Μπουράκη, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
74’ Από βολέ του Μπουράκη ο Βασιλομιχελάκης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και κόβει την μπάλα στον Πετράκη, που χάνει μοναδική ευκαιρία, αφού το πλασέ του αποκρούεται από τον Γκαβρίλοβιτς.
76’ Κόρνερ του Βασιλομιχελάκη κεφαλιά του Μπαδιεριτάκη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
77’ Ο Σκύλο απομακρύνει την μπάλα πάνω στον Βασιλομιχελάκη, που "πατάει" περιοχή και με σουτ στέλνει την μπάλα στην… αγκαλιά του Γκαβρίλοβιτς.
90+3’ Σουτ του Βασιλομιχελάκη μπλοκάρει ξανά ο νεαρός γκολκίπερ του Κρ. Αστέρα.