ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ

Σταθερά 4ος, 2-2 στη Σοχώρα

Σταθερά στην πρώτη τετράδα ο Πανακρωτηριακός που ήρθε ισόπαλος στη Σοχώρα με τον Ρεθυμνιακό (2-2) για την 13η αγωνιστική και παρέμεινε για πέμπτο σερί παιχνίδι αήττητος.

Η Χανιώτικη ομάδα προηγήθηκε με την έναρξη του αγώνα χάρτη στο τέρμα του Βασιλομιχελάκη (0-1). Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 27ο λεπτό με τον Μερτίρι (1-1) και πήραν προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Σηφακάκη (2-1).

Ο Πανακρωτηριακός "έσωσε την παρτίδα" και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο 70ο λεπτό με τον Μάστορα να διαμορφώνει το τελικό 2-2. Οι παίκτες του Γιώργου Κόλτζου αναρριχήθηκαν στους 16 βαθμούς παραμένοντας στην πρώτη τετράδα του ομίλου (εκμεταλλευόμενοι και την εντός έδρας ήττα του ΑΟΑΝ από την Επισκοπή), ενώ ο Ρεθυμνιακός βρίσκεται στην 6η θέση με 12.

Το "φιλμ" του αγώνα στη Σοχώρα:

1' ΓΚΟΛ 0-1. Ο Βασιλομιχελάκης με σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Δημητριάδη.
5' Γέμισμα του Δελήμπαση από αριστερά, προβολή του Σηφακάκη δίπλα από το δοκάρι του Συροκάκη η μπάλα, άουτ.
27' ΓΚΟΛ 1-1. Σέντρα-σουτ του Σουμά, απέκρουσε ο Συροκάκης και από κοντά ο Μερτίρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας.
34' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Βουρβαχάκης χρησιμοποίησε τα χέρια του *(εντός περιοχής) σε μπαλιά του Ταμάμη υποπίπτοντας σε πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Δελήμπασης "σημαδεύοντας" το δεξί κάθετο δοκάρι του Συροκάκη.
38' Σουτ του Μερτίρι από καλό σημείο, απομάκρυνε με τις γροθιές ο Συροκάκης.
44' ΓΚΟΛ 2-1. Ο Σηφακάκης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κουδουνάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυαμε τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα.
56' Έπειτα από μπαλιά του Δρακάκη, ο Τζόρνταν έπιασε το σουτ λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητριάδη.
62' Σουτ του Καρλίτο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητριάδη η μπάλα.
67' Τετ α τετ ο Μερτίρι με τον Συροκάκη, μετά από μπαλιά του Δελήμπαση, το πλασέ του ήταν άστοχο.
70' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Μάστορας, στην πρώτη του -ουσιαστικά- επαφή με τη μπάλα, πλάσαρε εύστοχα και ισοφάρισε για τον Πανακρωτηριακό.
75' Σουτ του Μερτίρι από καλή θέση, μπλόκαρε ο Συροκάκης.
84' Ο Τζόρνταν απειλή με σουτ, λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Δημητριάδη η μπάλα.
92' Δυνατό σουτ του Μερτίρι δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Συροκάκη στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Σαμιωτάκης (Ηρακλείου), Βοηθοί: Δασκαλάκης (Ηρακλείου) - Καούρας (Ηρακλείου)

Ρεθυμνιακός (Ν. Καραδάκης): Δημητριάδης, Ταμάμης, Κουδουνάκης, Μπούσδρας, Δασκαλάκης, Δροσάκης, Σουμά (72' Καψαλάκης), Δελήμπασης, Σηφακάκης (79' Σταύρε), Μερτίρι. Αντεμάϊ (72' Ψωρογιάννης).

Πανακρωτηριακός (Γ. Κόλτζος): Συροκάκης, Κοζάκης, Παπακαστρήσιος, Βουρβαχάκης, Λιονάκης, Μπάτζιο, Καρλίτο (87' Μπαδιεριτάκης), Μπέρντιος (46' Αναστασόπουλος), Κτιστόπουλος (68' Μάστορας), Δρακάκης, Βασιλομιχελάκης (55' Τζόρνταν).