ΠΑΝΑΚΡΩΤΗΡΙΑΚΟΣ

"Ματσάρα" στη Σούδα! Πρόκριση στα πέναλτι ο Πανακρωτηριακός (pics)

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Σούδας! O Πανακρωτηριακός "λύγισε" τον Απόλλωνα στα πέναλτι με 4-2 και πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων. Στο 2-2 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση.

Ο Πανακρωτηριακός θα βρεθεί έτσι στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Χανίων για δεύτερη φορά την τελευταία τελευταία τετραετία και τρίτη συνολικά στην ιστορία του μετά το 2005, όπου είχε αγωνιστεί για πρώτη φορά.

Απ' την άλλη ο Απόλλων κρατά την πολύ μεγάλη εμφάνιση απέναντι σε αντίπαλο ανώτερης κατηγορίας και δείχνει ότι δίκαια χαράσσει αυτή την πορεία που έχει μέχρι σήμερα, αλλά και πως δεν θεωρείται τυχαία το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Αλλωστε, για ένα ακόμα ματς κατάφερε να μη χάσει, όταν αυτό συνέβη στα πέναλτι...

Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και έκαναν ένα σπουδαίο ματς, με τη μπάλα να... ανεβοκατεβαίνει και στα 120 λεπτά!

PsarakisM Papakastrisios

Οι γηπεδούχοι πάτησαν καλύτερα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με τον Παντελακάκη, ενώ ο Πανακρωτηριακός ήταν ανώτερος στην επανάληψη και έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή με τα γκολ των Βασιλομιχελάκη και Μπαδιεριτάκη.

Τελικά σχεδόν με τη λήξη, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Νταγκουνάκης ισοφάρισε σε 2-2 για τον Απόλλωνα και έστειλε τον ημιτελικό στην παράταση! Εκεί, ο Πανακρωτηριακός αρχικά με Μπαδιεριτάκη-Δρακάκη απείλησε, ενώ στη συνέχεια ο Απόλλων είχε διπλή μεγάλη φάση με τα αδέρφια Ψαράκη, καθώς και τον Νταγκουνάκη.

Τελικά το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι και εκεί ο Πανακρωτηριακός επικράτησε με 4-2.

PsarakisM Kozakis

Gountelos

Kytrakis Kozakis

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Το παιχνίδι γενικότερα ήταν αντάξιο της ποιότητας που διαθέτουν οι δύο ομάδες φέτος, με τον ρυθμό να είναι πάρα πολύ καλός από το 1ο λεπτό στο γήπεδο της Σούδας.

Ο Απόλλων είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 12' σε ένα δυνατό σουτ του Γανωτή το οποίο έδιωξε κόρνερ ο Συροκάκης. Ο Πανακρωτηριακός απάντησε στο 20' όταν από ενέργεια του Μπάτζιο μέσα στην περιοχή, δε μπόρεσε ο Βασιλομιχελάκης να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε, με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Μία ακόμα καλή στιγμή καταγράφηκε στο 26' όταν από συρτή σέντρα του Καλαϊτζάκη μέσα στην περιοχή, ο Μάνος Ψαράκης βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Κοζάκης έκανε σωτήριο τάκλιν στα πόδια του.

Τελικά, λίγο πριν το ημίχρονο, ο Απόλλων σκόραρε μετά από στημένη φάση. Ο Γκούντελος κέρδισε φάουλ από θέση πλάγια αριστερά. Ο Γανωτής το εκτέλεσε, η μπάλα πήρε ύψος μέσα στην περιοχή και από δύσκολη θέση ο Παντελακάκης σούταρε διαγώνια με τη μπάλα να περνά απ' όλους και να καταλήγει στη γωνία της εστίας του Συροκάκη (1-0).

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Εξίσου δυνατά ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος... Ο Πανακρωτηριακός είχε την πρώτη μεγάλη φάση στο 55', όταν από σέντρα του Μπάτζιο στην καρδιά της άμυνας, δε μπόρεσε σε πρώτο χρόνο ο Μπαδιεριτάκης και σε δεύτερο ο Δρικάκης να πετύχουν το 1-1.

Αυτό έγινε τελικά στο 58' μετά από σουτ του Μπαδιεριτάκη, απόκρουση του Παγιαλάκη και τον Βασιλομιχελάκη από κοντά να σκοράρει.

Μάλιστα στο 72' ο Πανακρωτηριακός πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Μπαδιεριτάκη ο οποίος προσποιήθηκε ωραία στον Νταγκουνάκη για να κάνει έτσι το 1-2.

Στο 90' ο Πανακρωτηριακός είχε μεγάλη ευκαιρία να "κλειδώσει" την πρόκριση, αφού δε μπόρεσε πρώτα ο Βασιλομιχελάκης και στη συνέχεια ο Δρικάκης να σκοράρουν και αντί για το 1-3, έγινε τελικά το... 2-2 σχεδόν με τη λήξη, μετά από το φάουλ του Ακη Ψαράκη και την κεφαλιά του Νταγκουνάκη!

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο Πανακρωτηριακός απείλησε πρώτος με τον νεοεισελθόντα Δρακάκη και τον Νταγκουνάκη να πέφτει σωτήρια στα πόδια του, ενώ ακολούθησε διπλή φάση μέσα σε ένα δίλεπτο για τον Απόλλωνα, πρώτα με τον Ακη Ψαράκη και στην εξέλιξη με τον αδερφό του Μάνο, αλλά και τον Νταγκουνάκη.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το 120' και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Συροκάκης απέκρουσε ένα, ενώ έστειλε ακόμα ένα άουτ ο Κυτράκης με τον Πανακρωτηριακό να ευστοχεί σε όλα.

Το "φιλμ" αγώνα

12' Δυνατό σουτ του Γανωτή, διώχνει σε κόρνερ ο Συροκάκης
20' Ωράια ενέργεια του Μπάτζιο, βγάζει στο πέναλτι τον Βασιλομιχελάκη που στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.
26΄Ομαδική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Καλαϊτζάκης "κόβει" για τον Μάνο Ψαράκη, σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, όμως ο Κοζάκης κάνει καθοριστικό τάκλιν και απομακρύνει σε κόρνερ του σουτ
30' Προσπάθεια του Κοζάκη από τα δεξιά, σεντράρει για τον Αναστασόπουλο που δε μπορεί να ολοκληρώσει επιτυχημένα την ενέργεια
31' Ο Μποντούρι κάνει την ατομική ενέργεια, σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια
41' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Γανωτή από πλάγια, η μπάλα πήρε ύψος με τον αέρα και ο Παντελακάκης από δύσκολη θέση  μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, η οποία πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε από πολλούς παίκτες
55' Μεγάλη φάση για τους φιλοξενούμενους από τη σέντρα του Μπάτζιο, αφου δε μπόρεσαν Μπαδιεριτάκης και Δρικάκης να σκοράρουν
58' ΓΚΟΛ: Σουτ του Μπαδιεριτάκη, αποκρούει ο Παγιαλάκης και κάνει το 1-1 στην επαναφορά της μπάλας ο Βασιλομιχελάκης
72' ΓΚΟΛ: Μπαλιά Παπακαστρησιου, ενέργεια και σουτ του Μπαδιεριτάκη που σημαδεύει σωστά αυτή τη φορά για το 1-2
90' Μεγάλη φάση για το 1-3, ο Βασιλομιχελάκης απέναντι από τον Παγιαλάκη που τον σταματά προσωρινά καιδε μπορεί στη συνέχεια ο Δρικάκης να σκοράρει
90+2' ΓΚΟΛ: Μετά από εκτέλεση φάουλ μέσα του Άκη Ψαράκη στην περιοχή, ο Νταγκουνάκης με κεφαλιά έκανε το 2-2

Παράταση

97' Μπαλιά Ιμέρι που βγάζει σε εξαιρετική θέση τον Μπαδιεριτάκη, αυτός πατάει για τον Δρακάκη, τον προλαβαίνει όμως ο Νταγκουνάκης τελευταί στιγμή.
100' Μεγάλη φάση με τον Άκη Ψαράκη ο Απόλλων, ο Συροκάκης αποκρούει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης και από το γέμισμα μέσα στην περιοχή, δε μπορεί Μαν. Ψαράκης και Νταγκουνάκης εξ επαφής να κάνουν το 3-2 σε μία απίθανη φάση.

Tsagarakis

Διαιτητής: Τσαγκαράκης. Βοηθοί: Σινιοράκης-Χρ. Γιαννουλάκης. 4ος διαιτητής: Κουκουράκης

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Παγιαλάκης, Νταγκουνάκης, Μποτωνάκης, Γκούντελος, Παντελακάκης (82' Πατελάκης), Μαρκουλάκης (80' Ακης Ψαράκης), Κυτράκης, Γανωτής, Μποντούρι (89' Τραγούδας), Καλαϊτζάκης (58' Τσόλης, 105' Mαραγκουδάκης), Μαν. Ψαράκης

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Κόλτζος): Συροκάκης, Παπακαστρήσιος, Βουρβαχάκης, Κοζάκης, Λιονάκης, Κτιστόπουλος (88' Μανουσάκης), Μπάτζιο (72' Ιμέρι), Βασιλομιχελάκης (94' Δρακάκης), Μπερντίος (46' Νικολίτσης), Αναστασόπουλος (46' Δρικάκης), Μπαδιεριτάκης