ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

Κυπελλούχος Χανίων ο Πλατανιάς! Το "σήκωσαν" οι "μικροί" με ήρωα τον Κουράκη

Έπειτα από έναν δραματικό τελικό ο ΑΟ Πλατανιάς αναδείχτηκε Κυπελλούχος Χανίων, επικρατώντας στα πέναλτι με συνολικό σκορ 8-7 του Πανακρωτηριακού.

Με ήρωα τον τερματοφύλακα Μάρκο-Φανούρη Κουράκη, που απέκρουσε τρία πέναλτι στη "ρώσικη ρουλέτα" οι "μικροί" του Νίκου Μαναρώλη ολοκλήρωσαν με τον ιδανικότερο τρόπο το "ταξίδι" τους στο Κύπελλο Χανίων.

Platanias Kypello

Σε έναν τελικό γιορτή για το χανιώτικο ποδόσφαιρο, που προσέλκυσε πλήθος κόσμου, ο Πανακρωτηριακός εκμεταλλευόμενος ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα βρήκε πρώτος τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βασιλομιχελάκη (21'), που είχε σπουδαία ευκαιρία και για το 0-2 στο 31'. Τελικά ο Πλατανιάς σε ένα σημαντικό χρονικό σημείο έφερε το ματς στα ίσα με εντυπωσιακό γυριστό σουτ στο 40', προλαβαίνοντας στην έξοδο τον Μπουράκη.

Panakrotiriakos Goal

Στο δεύτερο ημίχρονο οι "μικροί" του Πλατανιά μπήκαν καλύτερα και είχαν σπουδαία τριπλή ευκαιρία στο 54', όταν αρχικά ο Μπουράκης "αρνήθηκε" το γκολ στον Παπαδάκη. Στη συνέχεια ο Τσατσαρώνης είχε δοκάρι και ο Μπουράκης με σπουδαία επέμβαση δεν επέτρεψε στον Βασιλάκη να σκοράρει. Ο Πανακρωτηριακός από την πλευρά του έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπαδιεριτάκη (87') και Βακαλουνάκη (89').

Στην παράταση ήταν εμφανής η κούραση και στις δύο πλευρές και οι διακοπές ήταν αρκετές για τραυματισμούς. Οι δύο ομάδες όμως είχαν από μία μεγάλη ευκαιρία στο ίδιο λεπτό, με τον Αντ. Αμαραντίδη και τον Βακαλουνάκη (96').

Στα πέναλτι ο Κουράκης απέκρουσε τρεις εκτελέσεις κι έτσι πήρε τη δόξα από τον Μπουράκη που είχε αρνηθεί το γκολ σε δύο περιπτώσεις σε παίκτες του Πλατανιά.

Znto Panakrotiriakos

Platanias Znto

Οι φάσεις του αγώνα
21’ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Μπαδιεριτάκη σουτ του Βασιλομιχελάκη και η μπάλα στα δίχτυα (0-1).
25’ Σουτ του Μπάτζιο άουτ.
31’ Γύρισμα του Μπάτζιο και σε παρόμοια φάση με το γκολ ο Βασιλομιχελάκης έκανε το σουτ και ο Κουράκης απέκρουσε.
33’ Μπαλιά του Καμπόσου ο Παπαδάκης πλάσαρε άουτ.
39’ Ατομική ενέργεια του Ρουσάκη, που κέρδισε τις κόντρες αλλά το σουτ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
40’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Παπαδάκη ο Βαφειάδης με εξαιρετικό γυριστό σουτ ισοφαρίζει σε 1-1.
48’ Ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ του Βαφειάδη από σέντρα του Ρουσάκη.
54’ Ο Παπαδάκης στην πλάτη της άμυνας πλάσαρε και ο Μπουράκης απέκρουσε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Ρουσάκης και ο Τσατσαρώνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια το κοντινό πλασέ του Βασιλάκη απέκρουσε ο Μπουράκης.
87’ Από πάσα του Βακαλουνάκη ο Μπαδιεριτάκης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.
89’ Σέντρα του Καγλαντζή, γυριστό σουτ του Βακαλουνάκη ο Κουράκης μπλόκαρε.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
95’ Μακρινό σουτ του Μπάτζιο άουτ.
96’ Σέντρα του Καμπόσου και μεγάλη ευκαιρία με τον Αντ. Αμαραντίδη να πλασάρει από κοντά και τους αμυντικούς να διώχνουν στη γραμμή.
96’ Στην κόντρα ο Πανακρωτηριακός χάνει μεγάλη ευκαιρία όταν από μπαλιά του Ξεκουκουλωτάκη το πλασέ του Βακαλουνάκη μπλόκαρε ο Κουράκης.
109’ Ο Αντ. Αμαραντίδης δεν μπορεί να στείλει την μπάλα προς την εστία, με τον Μπουράκη να διώχνει με τα πόδια.
112’ Κόρνερ του Γ. Αμαραντίδη κεφαλιά του Αντ. Αμαραντίδη η μπάλα άουτ.