Γ' ΕΠΣ Χανίων

Πρωταγωνιστής στο ντέρμπι ο Βαλάρης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Βαλάρη η Ένωση Θύελλα Καμίνια πήρε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στη Γ' κατηγορία απέναντι στο Νέο Κισσαμικό (2-1) στα Καθιανά.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου επέστρεψε έτσι και στον δρόμο των επιτυχιών μετά τις δύο σερί ήττες από Καλτσέτο και Ασπάλαθο και έπιασε τους φιλοξενούμενους στη 2η θέση με 12 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην είχε γκολ, ωστόσο ο Νέος Κισσαμικός έμεινε μόλις από το 30' με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Γ. Μπέκας μετά από τράβηγμα πάνω στον Καλλέργη.

Η είσοδος του Βαλάρη στο ημίχρονο έδωσε πνοή στην Ένωση καθώς ο ίδιος χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρει (1-0) και να ανοίξει το σκορ στα Καθιανά με προβολή.

Αν και με 10 παίκτες οι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το πλασέ του Μπαμπουνάκη στο 60' (1-1). Ωστόσο η τελευταία λέξη άνηκε στους γηπεδούχους.

Πρωταγωνιστής και πάλι ο Βαλάρης ο οποίος με ατομική ενέργεια και σουτ νίκησε τον Μιχελιδάκη και έδωσε μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του (2-1).

ΕΘΚ (Μίμης Μουσουράκης): Βέρδος, Βολακάκης, Καπούλας, Μπικάκης, Τερεζάκης, Λενταράκης, Παπαδάκης, Τσοκάνης (46' Βαλάρης), Ι. Καλλέργης (89' Σουλτάνος), Γκογκολάκης (69' Κελάκης), Λυχνάκης (83' Γιουσέφ)

Νέος Κισσαμικός (Γιώργος Σημαντηράκης): Μιχελιδάκης. Καστανοπουλάκης, Κρίτσι, Κουτουλάκης, Γ. Μπέκας, Δ. Μπέκας (77' Βεστάκης), Κλωστράκης, Καρτσωνάκης (35' Παπαγιαννάκης), Πλευράκης, Σχοινοπλοκάκης, Μπαμπουνάκης (82' Παπαδάκης)