Γ' ΕΠΣ Χανίων

Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή (pics)

Η Ένωση Θύελλα Καμίνια ήταν η νικήτρια του ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στη Γ' κατηγορία απέναντι στην Ιωνία 2000 την οποία υποχρέωσε σε ήττα στα Καθιανά με 2-1.

Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και τους γηπεδούχους να φτάνουν σε ανατροπή.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, με την ΕΘΚ να απειλεί σε δύο περιπτώσεις με τα σουτ των Ι. Καλλέργη και Παπαδάκη και την Ιωνία 2000 να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ με τον Καραμιχάλη σε δύο περιπτώσεις, όμως ο Βέρδος σε καλή θέση κράτησε το "μηδέν". Μία ακόμα καλή στιγμή είχε και ο Δρικάκης.

Bikakis Niavradakis

Στην επανάληψη, οι "κιτρινόμαυροι" πήραν προβάδισμα στο 50' με τον Νιαυραδάκη (κάτω) να σκοράρει απέναντι στον Βέρδο με διαγώνιο σουτ, φτάνοντας έτσι τα 12 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Niavradakis

Η αντίδραση ήταν άμεση για τους Ακρωτηριανούς που κέρδισαν πέναλτι στο 56' μετά από φάουλ του Ι. Καλλέργη και χέρι του Μαρκάκη. Ο τελευταίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο πρώτος ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 1-1 (κάτω).

Kallergis giannis

Στο 66' ο Νιαυραδάκης "άγγιξε" το 1-2 όμως το σουτ του κατέληξε στο δοκάρι ενώ στην επόμενη φάση και η ΕΘΚ έφτασε κοντά στο 2-1 με τον Κελάκη, όμως ο Σπερελάκης σε ετοιμότητα κράτησε το 1-1.

Στο τελευταίο 20λεπτο, η ΕΘΚ πίεσε με παίκτη παραπάνω και είχε ευκαιρίες για το 2-1 με κύριους εκφραστές τους Κελάκη και Ι. Καλλέργη και τελικά ο πρώτος έκανε την ολική ανατροπή στο 78' με κοντινό πλασέ (2-1).

Διαιτητής: Αντωνίου . Βοηθοί: Γρηγοράκης-Ξενάκη

ΕΘΚ (Γιώργος Σπαράκης): Βέρδος, Βολακάκης, Κυρ. Καλλέργης, Αλ. Καλλέργης (46' Γκογκολάκης), Καπούλας, Παπαδάκης, Τερεζάκης, Κελάκης (88' Παπαδόπουλος), Μπικάκης, Τσοκάνης (90' Γκούβερης), Ι. Καλλέργης

Ιωνία 2000 (Αλέξης Παλιουδάκης): Σπερελάκης, Καραμιχάλης (66' Σπάχο), Καβρουδάκης, Καστρινάκης, Μαρκάκης, Πρέτσι, Β. Κατελανάκης, Δρικάκης (83' M. Καλύμνιος), Αποστολάκης (53' Καλύμνιος), Νιαυραδάκης, Δρακακάκης (31' Μουστάκας)