Γ' ΕΠΣ Χανίων

8η σερί νίκη πριν το ντέρμπι τίτλου για την ΕΘΚ

Αν και δυσκολεύτηκε για μία ώρα απέναντι στην Κουμπέ, η ΕΘΚ βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο μισάωρο όπου σκόραρε τρεις φορές και πήρε τη νίκη με 3-0.

Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη με τον Γιώργο Σπαράκη στον πάγκο για την Ένωση που θα πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία πλέον στο ντέρμπι τίτλου με το Καλτσέτο την ερχόμενη εβδομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκορ με την ΕΘΚ να χάνει πέναλτι λίγο μετά το ημίωρο με τον Ι. Καλλέργη, αφού απέκρουσε την εκτέλεσή του ο Μπαντουράκης. Την παράβαση την κέρδισε ο Μπουλής.

Μάλιστα ο τελευταίος ήταν εκείνος που ξεκλείδωσε την αντίπαλη άμυνα, αφού πέτυχε στο 65' το 1-0 με εκτέλεση φάουλ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Κοπανάκης με δική του ενέργεια σημείωσε το 2-0 και στο 80' ο Τσοκάνης διαμόρφωσε σε κενή εστία το τελικό 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου σε προσπάθεια του Κοπανάκη.

Διαιτητής: Μισαηλίδης Βοηθοί: Αναστασάκης-Σαρικάκη

ΕΘΚ (Γιώργος Σπαράκης): Τριανταφυλλάκης, Κυρ. Καλλέργης, Τερεζάκης (80' Γκούβερης), Βολακάκης, Πολιτίδης (67' Τσοκάνης), Παπαδάκης, Μπουλής, Γκογκολάκης (60' Μπικάκης), Κελάκης, Ι. Καλλέργης, Κοπανάκης

Κουμπές: Μπαντουράκης, Ρεβύθης, Χαλβατζάκης (46' Κ. Ροκάκης), Μάνης, Καλπατζίδης (68' Καρεφυλλάκης), Ι. Ροκάκης, Σκυβαλάκης, Σαρής (60' Τσιτσιρίδης), Μπαλαντινάκης (65' Γρηγοριάδης), Πρωιμάκης, Ντεμάι