Γ' Εθνική

Με Μπαλντοβαλίεφ ο Γιούχτας, 2-0 τον Πανακρωτηριακό

Με πρωταγωνιστή τον Μπαλνοτβαλίεφ, που πέτυχε και τα 2 γκολ, ο Γιούχτας πανηγύρισε την 3η νίκη του με 2-0 απέναντι στον Πανακρωτηριακό.

kritiko ergastiri 30 03 20 1

Η χανιώτικη ομάδα μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις την αντίπαλη εστία, με καλύτερη στιγμή το σουτ του Καρλίτο στο 5' που έδιωξε σε κόρνερ ο Κόλλιας. Από την άλλη δεν επέτρεψε στον Γιούχτα να τον απειλήσει αισθητά.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα (22'') του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο ο Μπάιριτς βρήκε ιδανικά τον Μπαλντοβαλίεφ, που με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Στο 51' ο Καρλίτο έκανε φάουλ στον Μπάιριτς και στη συνέχεια τον "γκρέμισε" με τάκλιν ο Τζανής. Ακολούθησε αψιμαχία του με τον Μπάιριτς, με τον Ρ. Σταυρουλάκη να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του Γιούχτα και να δείχνει κίτρινη στον Καρλίτο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα ο Γιούχτας βρήκε από στατική φάση το δεύτερο γκολ, με τον Μπαλντοβαλίεφ να βρίσκει δίχτυα και στο 77'.

Οι φάσεις του αγώνα
2' Σέντρα του Λιονάκη κεφαλιά του Μπερντίου μπλόκαρε ο Κόλλιας.
4' Εκτέλεση φάουλ του Καρλίτο η μπάλα περνάει απ' όλους και φεύγει πάνω από την εστία.
5' Καλή στιγμή για τον Πανακρωτηριακό, ο Κόλλιας αποκρούει το σουτ του Καρλίτο.
11' Ωραία ενέργεια του Τζόρνταν και γύρισμα στον Δρακάκη, το σουτ του οποίου φεύγει ψηλά άουτ.
23' Πρώτη φάση για τον Γιούχτα με τον Βαρούχα να κάνει διαδοχικές προσποιήσεις και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα άουτ.
30' Πάσα του Βαρούχα σουτ του Μπάιριτς μπλοκάρει ο Συροκάκης.
33' Κόρνερ του Τζόρνταν κεφαλιά του Κοζάκη η μπάλα ψηλά άουτ.
35' Σέντρα-σουτ του Βελονάκη διώχνει ο Συροκάκης και στο νέο γύρισμα του Βαρούχα απομακρύνει ο Παπακαστρήσιος.
41' Σέντρα του Μπάιριτς ο Βελονάκης με προβολή δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
46' ΓΚΟΛ: Πάσα του Βαρούχα ο Μπαλντοβαλίεφ με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).
47' Σουτ του Βαρούχα μπλόκαρε ο Συροκάκης.
68' Πάσα του Μπάτζιο σε Βασιλομιχελάκη το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κόλλιας.
75' Σέντρα του Τζόρνταν κεφαλιά του Δρακάκη άουτ.
77' ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μαυρομάτη κεφαλιά του Λογοθέτη και ο Μπαλντοβαλίεφ με κοντινή κεφαλιά κάνει το 2-0.
84' Φάουλ του Τζόρνταν άουτ.

Διαιτητής: Ρ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης - Βασίλογλου (Ρεθύμνου)

Γιούχτας (Μηνάς Πίτσος): Κόλλιας, Κασσωτάκης, Παπαδάκης (83' Λαζίδης), Τζανής, Ραπτάκης, Πλουσής, Βελονάκης (75' Λογοθέτης), Μαυρομάτης, Μπαλντοβαλίεφ (86' Μπελαδάκης), Μπάιριτς, Βαρούχας (62' Τουγλής).

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Κόλτζος): Συροκάκης, Παπακαστρήσιος, Λιονάκης (62' Μάστορας), Βουρβαχάκης, Κοζάκης (76' Μανουσάκης), Μπάτζιο, Κτιστόπουλος, Καρλίτο (62' Βασιλομιχελάκης), Τζόρνταν, Μπερντίος (18' λ.τρ. Αναστασόπουλος), Δρακάκης.