Γ' Εθνική

Νίκη τίτλου για Επισκοπή στα Καθιανά (0-1)

Η Επισκοπή πέρασε νικηφόρα από τα Καθιανά με 1-0 σε βάρος του Πανακρωτηριακού για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Γ' Εθνικής, χάρη σε γκολ του Τσιριγώτη λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

kritiko ergastiri 30 03 20 1

Στην τρίτη και... φαρμακερή αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι Ρεθυμνιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν για πρώτη φορά της χανιώτικης ομάδας φέτος μετά τις δύο ισοπαλίες που είχαν προηγηθεί στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Με αυτό το αποτέλεσμα έκαναν έτσι και ένα αποφασιστικό πλέον βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Πανακρωτηριακός γενικότερα στάθηκε καλά στο ματς, το οποίο δεν είχε πάρα πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Μάλιστα ήταν εκείνος που απείλησε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μπαδιεριτάκη ο οποίος ανάγκασε τον Χανιωτάκη να κάνει μεγάλη επέμβαση.

Μία ακόμα καλή στιγμή καταγράφηκε για τους γηπεδούχους στο ημίωρο, με τον Δρακάκη να σουτάρει από καλή θέση από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το μοναδικό γκολ στο 45', με τον Θανάση Τσιριγώτη, ο οποίος έπαιξε ωραία από πλάγια θέση το "1-2" με τον Δόρη για να τελειώσει ιδανικά τη φάση με άψογο τελείωμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Βασιλομιχελάκης σε 1-2 περιπτώσεις απείλησε την εστία της Επισκοπής, χωρίς επιτυχία όμως και έτσι το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Πατεμτζή, με την Επισκοπή να αυξάνει το προβάδισμά της στην κορυφή και να δείχνει πλέον πως μόνο μ' ενα θαύμα θα χάσει το πρωτάθλημα...

Διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου). Βοηθοί: Μαυραντωνάκης - Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)

Πανακρωτηριακός (Γιώργος Κόλτζος): Δασκαλάκης, Κοζάκης, Λιονάκης, Βουρβαχάκης, Παπακαστρήσιος, Ίμερι (82’ Μανουσάκης), Βασιλομιχελάκης, Αναστασόπουλος (65’ Μπερντίος) Τζόρνταν (λ.τρ. 25’ Μάστορας), Μπαδιεριτάκης (73’ Μπάτζιο), Δρακάκης,

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Χανιωτάκης, Ανδρικόπουλος, Πρίκας, Καρβουνιάρης, Μπρίτο, Αργυρόπουλος (80’ Φουκαράκης), Σουμπασάκης, Πίσπας, Τσόφλιος (90’ Ξεπαπαδάκης), Δόρης (67’ Πολυχρόνης), Τσιριγώτης.