Κύπελλο Ελλάδος

Βέροια και Ιάλυσος στην επόμενη φάση

Πρόκριση και μάλιστα με το ίδιο σκορ για Βέροια και Ιάλυσο, οι οποίες απέκλεισαν Διαγόρα και Σπάρτη αντίστοιχα. Στην 4η φάση του θεσμού η ομάδα της Ρόδου θα υποδεχθεί την Κέρκυρα και η Βέροια το Λεβαδειακό.

Η Βέροια δεν αντιμετώπισε πρόβλημα υποδεχόμενη το Διαγόρα Ρόδου και με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο "καθάρισε" νωρίς την πρόκριση. Το σκορ άνοιξε ο Σερτζίνιο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 26ο λεπτό και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Νατσιόπουλος με εκτέλεση φάουλ στο 42ο.

Στο Δημοτικό στάδιο Σπάρτης ο ΠΣ "Η Σπάρτη" φιλοξένησε τον Ιάλυσο, από τον οποίο ηττήθηκε με 2-0. Δύο τέρματα του Αλμπέρτο Σιμόνι (αμφότερα με σουτ) στο 50ό και στο 59ο λεπτό έδωσαν το εισιτήριο την ομάδα της Ρόδου. Με τον Ιάλυσο ξεκίνησαν το ματς ο Μαραγκουδάκης και ο Μαρτσάκης (αγωνίσθηκε για 82 λεπτά).

Στην επόμενη - 4η φάση του θεσμού Βέροια και Ιάλυσος θα αγωνισθούν εντός έδρας υποδεχόμενες ομάδες ανώτερης κατηγορίας (Super League 2): το Λεβαδειακό και την Κέρκυρα αντίστοιχα το τριήμερο 24-26 Σεπτεμβρίου (αναμένεται ο ορισμός της ημερομηνίας από την ΕΠΟ).