Κύπελλο Ελλάδος

Στα πέναλτι προκρίθηκε ο Βόλος (vid)

Την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι χρειάστηκε ο Βόλος για να κάμψει την αντίσταση του Πανσερραϊκού και να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος.

Η Θεσσαλική ομάδα μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και to τέρμα του Μάντζη στο 37ο λεπτό σφιχταγκάλιασε την πρόκριση. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατέθεσαν τα όπλα (παρότι τους χωρίζουν τρεις κατηγορίες) και κατάφεραν στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας (90') να ισοφαρίσουν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κόντσι να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο πέραν της αποβολής του (σκόρερ) Μάντζη στο 101' και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη Ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, εκεί όπου ο Γκαραβέλης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής "πιάνοντας" δύο. Τελικά η ομάδα του Βόλου επικράτησε με 4-2 και με συνολικό σκορ 6-4 πήρε το εισιτήριο για τους "16".

Τα πέναλτι:
1-0 Τσοκάνης (ΝΠΣ Βόλος)
1-1 Τριανταφύλλου (Πανσερραϊκός)
2-1 Τσίκα (ΝΠΣ Βόλος)
Ο Κόντσι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκαραβέλη.
Ο Τσαούσης σούταρε άστοχα.
2-2 Κασμερίδης το 2-2 (Πανσερραϊκός)
3-2 Τόρρες (ΝΠΣ Βόλος)
Ο Πολύζος νικήθηκε από τον Γκαραβέλη.
4-2 Λύρατζης (ΝΠΣ Βόλος)

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας), Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς) - Καλύβας (Φθιώτιδας), 4ος: Ψυχουλάς (Βοιωτίας)

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Τσίκα, Διαμαντής, Τσαούσης, Μαξ, Μπαλογιάννης (92' Τόρρες), Ατιγιάτ (69' Κορέλας), Μυστακίδης (46' Κυζιρίδης), Μουνίθ (59' Τσοκάνης), Μάντζης.

Πανσερραϊκός (Άγγελος Διγκόζης): Τεντζέρης, Ζέρης, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Αποστολόπουλος, Πολύζος, Ψάλτης (117' Τριανταφύλλου), Κόντσι, Μασκανάκης (55' Ντιαλό), Ομπόσου (69' Παπαβασιλείου), Γεωργιάδης (77' Μπάρδας).