Κύπελλο Ελλάδος

Ανατροπή για τον Oλυμπιακό και πρόκριση στον τελικό

Ολυμπιακός-ΑΕΚ είναι το ζευγάρι του φετινού τελικού στο Κύπελλο Ελλάδος. Οι "ερυθρόλευκοι" κατάφεραν να επιβληθούν του ΠΑΟΚ με σκορ 2-0, ανατρέποντας έτσι το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στην Τούμπα όπου είχαν ηττηθεί με 3-2.

Τα γκολ για τον Ολυμπιακό σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Καμαρά να πρωταγωνιστεί σε αμφότερα, καθώς ετοίμασε το πρώτο στο 65' με το γέμισμα που έκανε προς την περιοχή του ΠΑΟΚ και τον Γιώργο Μασούρα να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι, ενώ το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στα 85’ με τον Καμαρά να σφραγίζει αυτή τη φορά το γκολ της πρόκρισης για την ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν πιο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο μέρος οι ευκαιρίες που καταγράφηκαν ήταν λίγες.

Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ είχε κάποιες καλές στιγμές για να σκοράρει, είτε για να ανοίξει το σκορ, είτε για να ισοφαρίσει.

4 λεπτά πάντως πριν το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, ο "δικέφαλος" του Βορρά είχε μια πραγματικά πολύ μεγάλη ευκαιρία όταν από την εκτέλεση φάουλ του Στοχ, ο Σα επενέβη σωτήρια, διατηρώντας το 1-0 και μάλιστα στην πορεία της φάσης, λίγο έλειψε ο Ολυμπιακός να σκοράρει το 2-0, κάτι που τελικά κατάφερε λίγο αργότερα...

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ελ Καντουρί.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

29’ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για λογαριασμό του ΠΑΟΚ. Ο Μάτος "κόβει" τη μπάλα για τον Τζόλη, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σουτάρει πάνω από την εστία του Σα.
42’ Πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό στο ματς, με την κάθετη του Φορτούνη για τον Τσιμίκα, αυτός γυρίζει για τον Μασούρα, ο οποίος και πλασάρει παράλληλα προς την εστία του Πασχαλάκη.
44’ Δυνατό διαγώνιο σουτ, πέφτοντας ο Τζόλης, η μπάλα περνά λίγο έξω τα δοκάρια του Σα.
47’ Ο Φορτούνης εκτελεί το κοντέρ, η κεφαλιά του Μπα μέσα από την περιοχή του ΠΑΟΚ η μπάλα καταλήγει άουτ.
54’ Ο Γκιγιέρμε στρώνει τη μπάλα εντός περιοχής του ΠΑΟΚ για να φτάσει στον Μασούρα που σουτάρει πάνω στον Πασχαλάκη.
59’ Πολύ μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Πασχαλάκη να λέει "όχι" στην κεφαλιά του Ελ Αραμπί από τη σέντρα του Ελαμπντελαουί. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μασούρας γυρίζει τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
60’ Απάντηση του ΠΑΟΚ από στημένη φάση στην ευκαιρία του Ολυμπιακού. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαουρίσιο καταλήγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σα.
65’ (1-0) Ο Καμαρά περνά την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ για ν’ ακολουθήσει η κεφαλιά-ψαράκι από τον Μασούρα, ανοίγοντας το σκορ για τον Ολυμπιακό.
74’ Ο Ραντζέλοβιτς γυρίζει την μπάλα με δύναμη μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, αλλά δεν βρίσκεται κάποιος συμπαίκτης του να πλασάρει προς την εστία.
80’ Ξαφνικό γύρισμα του Σφιντέρσκι προς τον Σα, ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δείχνει να αιφνιδιάζεται, η μπάλα απομακρύνεται σε κόρνερ.
83’ Δύο μεγάλες φάσεις για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό! Από την εκτέλεση φάουλ του Στοχ, ο Σα αποκρούει εξ επαφής σωτήρια την κεφάλια του Βαρέλα και στην πορεία της φάσης ο Ολυμπιακός βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Ραντζέλοβιτς ο οποίος γυρίζει για τον Ελ Αραμπί, που χάνει το κοντρόλ και αδυνατεί να σουτάρει προς την εστία του Πασχαλάκη.
85’ (2-0) Ο Ολυμπιακός καθαρίζει την υπόθεση πρόκριση με τον Καμαρά, που μπαίνει μέσα στην περιοχή και πλασάρει εύστοχα τον Πασχαλάκη. Η φάση ξεκινά από τον Φορτούνη.
89’ Ο Σφιντέρσκι φέρνει πολύ ωραία την μπάλα μπροστά του μετά το γέμισμα, αλλά ο Σα για μια ακόμα φορά επεμβαίνει θετικά για τον Ολυμπιακό, σώζοντας σε κόρνερ.
90'+1 Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι πασάρει στον Ελ Καντουρί, που σουτάρει πάνω από την εστία του Ολυμπιακού.

Διαιτητής: Κάιπερς (Ολλανδία). Βοηθοί: Φαν Ρέκελ - Ζέινστρα (Ολλανδία). 4ος διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Μπουχαλάκης (19’), Εσίτι (32’), Ινγκασον (53’), Λημνιός (58’), Καμαρά (67’), Ελ Καντουρί (68’, 90+3’), Φορτούνης (84’).

Κόκκινη κάρτα: Ελ Καντουρί (90+3’)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (41’ Φορτούνης), Γκιγιέρμε, Λοβέρα (46’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (80’ Καφού), Ελ Αραμπί (88’ Χασάν)

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (73’ Στοχ), Γιαννούλης, Βαρέλα, Ινγκασον, Εσίτι (73’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Λημνιός (62’ Λάμπρου), Τζόλης (62’ Ροντρίγκο), Ακπομ (62’ Σφιντέρσκι)