Αφιερώματα

Ο όμιλος της Κρήτης στο "πιάτο" σας

Το athlitiko σας βάζει σε ρυθμούς 8ου ομίλου Γ' Εθνικής, με τη σέντρα να είναι προγραμματισμένη την Κυριακή (22/09), στο πρωτάθλημα που ουσιαστικά μοιάζει με το Περιφερειακό που είχε καθιερωθεί παλιότερα σε επίπεδο Δ' Εθνικής. 

 

Τελευταία φορά που υπήρξε εθνική κατηγορία μόνο με ομάδες της Κρήτης ήταν τη σεζόν 2012-13 όταν συμμετείχαν 10 ομάδες στον 10ο όμιλο της Δ' Εθνικής. Ακολούθησε η ενοποίηση Γ' και Δ' Εθνικής και η δημιουργία της ερασιτεχνικής Γ' Εθνικής. 

ΠΛΕΙ ΟΦ ΚΑΙ ΠΛΕΙ ΑΟΥΤ

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έχει 18 αγωνιστικές και στη συνέχεια θα ακολουθήσουν τα πλέι οφ και τα πλέι άουτ.

Στα πλέι οφ θα συμμετάσχουν οι τέσσερις πρώτοι της τελικής κατάταξης, μεταφέροντας τη βαθμολογία που θα έχουν συγκεντρώσει. Επειτα από κλήρωση θα προκύψει μίνι-πρωτάθλημα 6 αγωνιστικών με διπλούς αγώνες (εντός - εκτός έδρας). Η ομάδα που θα τερματίσει πρώτη θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια και θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στο ειδικό πρωτάθλημα για άνοδο στη Football League. Σε περίπτωση που ο πρωταθλητής του κρητικού ομίλου δεν δύναται να πάρει μέρος στο ειδικό πρωτάθλημα τότε το δικαίωμα αποκτούν οι υπόλοιπες ομάδες που συμμετείχαν στα πλέι οφ, με βάση τη σειρά τελικής κατάταξης.

Οσον αφορά τα πλέι άουτ θα πάρουν μέρος οι υπόλοιπες πέντε ομάδες (θέσεις 5-9 κανονικής διάρκειας) με τη βαθμολογία που θα έχουν μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Επειτα από κλήρωση θα διεξαχθούν 10 αγωνιστικές, με διπλούς αγώνες (εντός - εκτός έδρας) και η τελευταία ομάδα της τελικής κατάταξης θα υποβιβαστεί στην Α' Κατηγορία της Ενώσεώς της.

Μόνο για την περίοδο 2020-2021 από τα τοπικά πρωταθλήματα των Ενώσεων της Κρήτης θα κερδίσουν την άνοδο στη Γ' Εθνική 6 ομάδες. Οι τέσσερις πρωταθλητές (Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου, Λασιθίου) και δύο ομάδες που θα προκύψουν έπειτα από αγώνες κατάταξης μεταξύ των τεσσάρων δευτεραθλητών των τοπικών πρωταθλημάτων.

ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ - ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ

ΟΙ "ΜΙΚΡΟΙ"
Επειτα από αρκετά χρόνια υπάρχει η υποχρεωτική χρησιμοποίηση ενός "μικρού" στην ενδεκάδα. Για την αγωνιστική περίοδο 2019 – 2020 είναι υποχρεωτική η συμμετοχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα ενός ποδοσφαιριστή κάτω 19 ετών (γεννηθέντος την 01.01.2000 μετά). Στην ενδεκάδα πρέπει να βρίσκονται σε όλη τη διάρκεια του αγώνα 7 ποδοσφαιριστές που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις ελληνικές εθνικές ομάδες και επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση μέχρι 4 παικτών που δεν δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες.

Παράλληλα επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση έως πέντε ποδοσφαιριστών ηλικίας άνω των 33 ετών (γεννηθέντες από την 01.01.1987).

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ
Βάσει προκήρυξης κάθε ομάδα μπορεί να κάνει μέχρι τέσσερις αλλαγές στα παιχνίδια.

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ
ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
Ετος ίδρυσης: 2009
Εδρα: Γήπεδο Μινωταύρου Μουρνιών
Προπονητής: Αστέριος Θέμελης (νέος)
Στόχος: Η είσοδος στα πλέι οφ

synka

ΜΕ "ΟΔΗΓΟ" ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Στην τρίτη της συμμετοχή στη Γ' Εθνική η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, που έχει έντονο το κρητικό και δη το χανιώτικο στοιχείο, φιλοδοξεί να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, που οδηγεί στα πλέι οφ για άνοδο. Στην τεχνική ηγεσία επιλέχτηκε ο Αστέριος Θέμελης μετά από μία σεζόν στην Παλαιόχωρα. Η πρώτη συμμετοχή του ΣΥΝΚΑ (τότε ως ΙΝΚΑ) στη Γ' Εθνική συνοδεύτηκε από τον οδυνηρό αποκλεισμό. Η ομάδα επέστρεψε... σοφότερη την περασμένη σεζόν στην κατηγορία τερματίζοντας στην 6η θέση και πλέον στον όμιλο Κρήτης βάζει πλώρη για ψηλότερα.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Βλαχάκης Κώστας (γενν. 03/11/1991)
Κασαπίδης Χρήστος (02/03/2001)
Τζωρτζακάκης Μάριος (23/04/2003)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Αργυρουδάκης Νίκος (11/04/2000)
Βαρδάκης Μιχάλης (21/08/1990)
Βασιλάκης Νίκος (03/11/1999)
Γεωργούλης Κώστας (10/04/1990)
Λαμπάκης Παναγιώτης (01/09/1999)
Μωϋσίδης Σεραφείμ (17/041990)
Παληγεώργος Χρήστος (06/06/1988)
Τρικουνάκης Κυριάκος (14/08/1999)
Λάμτσε Φράνκο (30/07/1998)
Κόλα Ανγκιελο (25/08/1999)
Τσοντάκης Νικηφόρος (12/04/1994)

ΜΕΣΟΙ
Μποτωνάκης Γιάννης (17/07/1991)
Μαζιώτης Ιερόθεος (24/05/1991)
Ιμέρι Αντριάν (21/05/1999)
Μαθιουδάκης Βασίλης (16/06/1999)
Μαλανδράκης Κυριάκος (26/08/2000)
Κουκούλης Κώστας (26/06/2000)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Βεστάκης Λευτέρης (17/10/1986)
Νικόλτσης Γιώργος (06/04/1992)
Πάγκαλος Κωνσταντίνος (03/07/1985)
Περδικάκης Γιάννης (04/07/1992)
Σοφούλης Πέτρος (04/09/1999)
Σινγκ Γκουρίντερ (12/04/1997)
Τσίτας Κώστας (31/07/1995)

Georgoulis
Ο Κώστας Γεωργούλης

Ηρθαν: Λάμτσε Φράνκο (Πλατανιάς, πέρσι Παλαιόχωρα), Πάγκαλος Ντίνος (Παλαιόχωρα), Κόλα Ανγκιελο (Παλαιόχωρα), Κασαπίδης Χρήστος (ΠΑΟ Κουφαλίων), Κουκούλης Κώστας (Κ19 ΑΟΧ/Κισσαμικός), Μαλανδράκης Κυριάκος (επιστροφή από Ποσειδώνα Καμισιανών Ραπανιανών), Τρικουνάκης Κυριάκος (Γρανίτης), Σοφούλης Πέτρος (επιστροφή από Ηρακλή Νεροκούρου), Ιμέρι Αντριάν (Ατρόμητος Αθηνών), Μωϋσίδης Σεραφείμ (Εδεσσαϊκός), Γεωργούλης Κώστας (Επισκοπή)

Εφυγαν: Πονηρός Γιώργος (Αστέρας Βλαχιώτη), Καρβουνιάρης Μιχάλης (Επισκοπή), Κυτράκης Θεόδωρος (Απόλλων Αγ. Ιωάννη Χανίων), Βροντάκης Δημήτρης (Δόξα Παχιανών), Μανιδάκης Παναγιώτης (ελεύθερος), Μαρκουλάκης Χρήστος (ΠΟΑ), Παπατζίκος Αλέξανδρος (Ιωνικός), Φουκαράκης Μανώλης (Επισκοπή)

ΑΟ Αγ. Νικολάου (ΑΟΑΝ)
Ετος ίδρυσης: 1947
Εδρα: Δημ. Στ. Αγ. Νικολάου
Προπονητής: Κώστας Κιάσσος (νέος)
Στόχος: Να βρεθεί όσο ψηλότερα γίνεται και να παίξει καλό ποδόσφαιρο

AOAN 11ada

Η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

Το 2014 ο ΑΟΑΝ αποχαιρετούσε τη Γ' Εθνική (6ος όμιλος), αλλά μετά από πέντε χρόνια δηλώνει ξανά "παρών" σε εθνική κατηγορία. Η ομάδα του Αγ. Νικολάου έχει σημαντική διαδρομή σε εθνικά πρωταθλήματα και μάλιστα μέρησε τέσσερις σερί συμμετοχές στη Β' Εθνική (από το 1998 έως το 2002), με σπουδαία ονόματα του ελληνικού ποδοσφαίρου να φοράνε τη φανέλα του. Στη Γ' Εθνική έχει παίξει άλλες 8 φορές, ενώ πολυετή ήταν η παρουσία του και στη Δ' Εθνική. Η νέα προσπάθεια του ΑΟΑΝ ξεκινάει με τον Κώστα Κιάσσο στο "τιμόνι", στη δεύτερη σεζόν του ως προπονητής μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Ρέθυμνο με την ΑΕ Μυλοποτάμου.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Σκάρπος Ηλίας (11/04/1994)
Μπρόκος Σταύρος (18/02/1994)
Κουναλάκης Γιώργος (21/04/2002)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Τσανάι Νικόλας (23/05/1994)
Σγουρός Μάνος (17/04/1995)
Μπλούκας Γιάννης (23/08/1997)
Κλώντζας Σήφης (18/06/2002)
Κουρίνος Αντώνης (07/09/2001)
Πολίτης Περικλής (19/03/1994)
Πιθαρούλης Γιώργος (04/06/1990)
Ζέλιος Σωτήρης (05/07/1993)
Γιούγκα Γιάννης (25/07/2000)

ΜΕΣΟΙ
Τσάνγκας Χρήστος (30/01/1991)
Μανδουράρης Μάνος (25/11/1998)
Λάππας Λάμπρος (24/07/1993)
Μουτσάι Γιούπι (20/03/2003)
Χατζόπουλος Ευθύμης (27/03/1995)
Κέλι Γκάρετ (13/05/1996)
Πάγια Αντόνιο (07/10/2003)
Μουζιούρας Αναστάσης (13/12/2000)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Παράσχος Βασίλης (20/01/2000)
Μαρκάκης Ντίνος (05/12/1994)
Αλμύρας Θάνος (14/11/1997)
Καλογιαννίδης Ηλίας (19/08/1998)
Θεοδωρίδης Σωτήρης (19/04/1993)

Pitharoulis Giorgos
Επιστροφή σε ΑΟΑΝ για Πιθαρούλη

Ηρθαν: Κουρίνος Αντώνης (ΟΦΗ '94), Αλμύρας Θάνος (ΑΠΕ Λαγκαδά), Χατζόπουλος Ευθύμης (Νίκη Αγκαθιάς), Καλογιαννίδης Ηλίας (Μακεδονικός Φούφας), Μπρόκος Σταύρος (Δόξα Νέου Σκοπού Σερρών), Πολίτης Περικλής (ΠΑΟ Βάρδας), Σκάρπος Ηλίας (Απόλλων Πάργας), Πιθαρούλης Γιώργος (ΟΦ Ιεράπετρας), Κέλι Γκάρετ (Χόρντσερτς - Αγγλία), Ζέλιος Σωτήρης (ΠΑΟ Βάρδας), Πάγια Αντόνιο (ΑΕ Λακωνίων), Θεοδωρίδης Σωτήρης (Αναγέννηση Γιαννιτσών), Μουζιούρας Αναστάσης (Διαγόρας Ρόδου).

Εφυγαν: Χρυσοφάκης Χρήστος (ΟΦ Ιεράπετρας), Πετάσης Θοδωρής (Νίκη Σητείας), Τοψιδέλης Ματθαίος (ΑΕ Νεάπολης), Δασκαλάκης Μανόλης (ΑΕ Νεάπολης), Γρηγοράκης Μάριος (ΑΕ Νεάπολης), Τσολιαρίδης Μπάμπης (ΑΕ Νεάπολης), Καρακούσης Νίκος (ελεύθερος).

Γιούχτας
Ετος ίδρυσης: 1957
Εδρα: "Μαρκομιχελάκειο" Στάδιο Αρχανών
Προπονητής: Μηνάς Πίτσος (επέστρεψε φέτος)
Στόχος: Η τετράδα στην κανονική διάρκεια και η συμμετοχή στα πλέι οφ

Tampela Stadio

ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΤΩΝ ΑΡΧΑΝΩΝ

Το 2007 εμφανίστηκε πρώτη φορά σε εθνική κατηγορία παίζοντας στη Δ' Εθνική μέχρι και το 2013. Ακολούθησε η ενοποίηση των κατηγοριών και η συμμετοχή στη Γ' Εθνική, όπου έμεινε δύο σεζόν. Το 2018 επέστρεψε στη Γ' Εθνική και έκανε εξαιρετική πορεία διεκδικώντας μέχρι ένα σημείο του πρωταθλήματος ακόμη και τον τίτλο. Στην τεχνική ηγεσία επέστρεψε ο Μηνάς Πίτσος, με τον οποίο έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις πέρσι η ομάδα.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Κουρουπάκης Μιχάλης (25/08/1994)
Κόλλιας Γεώργιος (04/12/1993)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Τουγλής Γεώργιος (04/02/1996)
Λογοθέτης Εμμανουήλ (08/03/1996)
Τζανής Μηνάς (04/07/1984)
Ραπτάκης Δημήτριος (20/01/1988)
Κασσωτάκης Εμμανουήλ (21/10/1987)
Βαρδής Βασίλειος (18/08/1998)
Παπαδάκης Ιωάννης (2001)
Μανιουδάκης Ιωάννης (2002)

ΜΕΣΟΙ
Μαυρομάτης Θωμάς (08/05/1985)
Φραγκουλάκης Μιχαήλ (15/07/1983)
Λαζίδης Ελευθέριος (26/08/2001)
Μπάιριτς Σενάντ (29/11/1995)
Σταθόγλου Ευάγγελος (19/10/1988)
Πλουσής Δομίνικος (21/11/1988)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Μπαλντοβαλίεφ Ζόραν (14/03/1983)
Σφυρογιαννάκης Σπυρίδων (25/09/1998)
Μπελαδάκης Δημήτριος (26/02/2000)
Βελονάκης Γεώργιος (05/02/1993)
Βαρούχας Στέφανος (30/12/1989)

Barits
Ενα από τα νέα πρόσωπα του Γιούχτα, ο Μπάιριτς

Ηρθαν: Μανιουδάκης Ιωάννης (Κεραυνός Ατσαλένιου), Μπαλντοβαλίεφ Ζόραν (Μπελάσιτσα - Σκόπια), Κουρουπάκης Μιχαήλ (Ολυμπιακός Λιοσίων), Τουγλής Γεώργιος (Απόλλων Λάρισας), Φραγκουλάκης Μιχαήλ (Ηρόδοτος), Λαζίδης Ελευθέριος (Αστέρας Ιτέας), Μπάιριτς Σενάντ (Ντούγκο Σέλο - Κροατία), Μπελαδάκης Δημήτριος (ΟΦΗ, το β' μισό της περασμένης σεζόν έπαιξε σε ΠΑΟ Κρουσώνα), Βελονάκης Γεώργιος (ΑΕ Μυλοποτάμου), Παπαδάκης Ιωάννης (Λίντο).

Εφυγαν: Στρατάκης Γεώργιος (Ανθεστίων), Χατζάκης Κωνσταντίνος (ΠΑΝΟΜ), Τριανταφύλλου Τάσος (ΑΟ Δαμάστας), Ρουμπάκης Μανώλης (ΑΟ Δαμάστας), Κορτσινίδης Ανέστης (Ρωμανός), Ηλιόπουλος Δημήτρης (Θύελλα Καμαρίου), Τσάτσος Σωτήρης (Παλαιόχωρα), Κουσίδης Νίκος (Ηρόδοτος), Κοντογιάννης Γιώργος (Ηρόδοτος), Κατσαμάγκας Βασίλης (αποκτήθηκε από Αχιλλέα Νεοκαισάρειας αλλά θα αποχωρήσει), Γιαννόπουλος Γιώργος (σε αναζήτηση ομάδας), Σαμπροβολάκης Γεώργιος (ολοκλήρωση δανεισμού από Εργοτέλη Κ19).

Επισκοπή
Ετος ίδρυσης: 1962
Εδρα: ΔΑΚ Γάλλου
Προπονητής: Γιάσμινκο Βέλιτς (νέος)
Στόχος: Η κατάκτηση του πρωταθλήματος

episkopi omadiki

ΘΕΛΕΙ ΝΑ "ΑΝΟΙΞΕΙ ΦΤΕΡΑ" ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Η Επισκοπή παρουσιάζεται έτοιμη να "ανοίξει φτερά" για την επιστροφή της στις επαγγελματικές κατηγορίες έχοντας μετά από τρία χρόνια ξανά στο "τιμόνι" της τον Γιάσμινκο Βέλιτς. Μετά την 4η θέση την περασμένη σεζόν πλέον η ομάδα του Ρεθύμνου στοχεύει στην κατάκτηση του τίτλου. Η εμπειρία της από συμμετοχές στη Δ' Εθνική και σε κρητικούς ομίλους είναι μεγάλη, ενώ σε επίπεδο Γ' Εθνικής θα είναι η 4η συμμετοχή της (η 1η ήταν τη σεζόν 2012-13 ως Football League 2, ενώ οι επόμενες ήταν - και θα είναι φέτος - σε ερασιτεχνική Γ' Εθνική). Για δύο σεζόν η Επισκοπή συμμετείχε και στη Football League (2013-14, 2014-15).

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Μανιαδάκης Γιάννης (17/10/1999)
Χανιωτάκης Γιώργος (23/01/1995)
Κολοβούρης Ανδρέας (06/04/1992)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Νάκας Στάθης (08/06/1996)
Ανδρικόπουλος Βλάσης(26/04/1999)
Μυρθιανός Δημήτρης (13/08/1995)
Λίμα Κώστας (13/11/1993)
Καλογεράκης Νίκος (17/03/2000)
Καρβουνιάρης Μιχάλης (12/03/1993)
Κούνστιτς Λούκα (11/07/1997)
Μπρίτο Ντιόγκο (06/06/1999)

ΜΕΣΟΙ
Χαλκιαδάκης Νίκος (04/05/1995)
Φουκαράκης Μανώλης (08/08/1995)
Νίκιτς Μπράνισλαβ (15/08/1983)
Ξεπαπαδάκης Βαγγέλης (12/01/1999)
Διγκόζης Νίκος (20/10/2000)
Πολυχρόνης Δημήτρης (07/03/1994)
Σουμπασάκης Δημήτρης (21/12/1988)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Γκελοσάνι Μανώλης (04/01/1997)
Γκιόκας Αγγελος (27/08/1993)
Τσιριγώτης Θοδωρής (23/06/2000)
Πίσπας Σωτήρης (08/01/1998)
Τιάγκο Φερέιρα Ρόχα "Νάνι" (22/02/1998)

karvoyniaris
Στην Επισκοπή συνεχίζει την καριέρα του ο Χανιώτης αμυντικός Μιχάλης Καρβουνιάρης

Ηρθαν: Τιάγκο "Νάνι" (Αβες - Β’ Πορτογαλίας), Πίσπας Σωτήρης (Βόλος), Κολοβούρης Ανδρέας (Παναχαϊκή), Ανδρικόπουλος Βλάσης (Βόλος), Μυρθιανός Δημήτρης (ΑΕ Μυλοποτάμου), Λίμα Κώστας (ΑΕ Λευκίμμης), Καρβουνιάρης Μιχάλης (ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ), Κούνστιτς Λούκα (Λούτσκο - Β’ Κροατίας), Μπρίτο Ντιόγκο (Σπορτίβο Αβεζ Κ23 Α’ Κατηγορία Πορτογαλίας), Φουκαράκης Μανώλης (ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ), Νίκιτς Μπράνισλαβ (Κέρκυρα), Ξεπαπαδάκης Βαγγέλης (ΠΟΑ), Διγκόζης Νίκος (Κ20 Παναιτωλικός), Πολυχρόνης Δημήτρης (Παναχαϊκή), Γκελοσάνι Μανώλης (Νίκη Αγκαθίας), Τσιριγώτης Θοδωρής (Διαγόρας Βραχνέικων).

Εφυγαν: Νικηφόρος Γιάννης (Αστέρας Περάματος), Γκαβρίλοβιτς Νίκολα (Επισκοπή 2010), Λαζαρίδης Τρύφωνας (Ρεθυμνιακός), Σερβιλάκης Γιώργος (Θεσπρωτός), Ρούσσης Δημήτρης (ΑΟ Υπάτου), Σέχου Εμιλιάνο (ΟΦ Ιεράπετρας), Γεωργούλης Κώστας (ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ), Σαββίδης Γιώργος (Ανω Μερά), Ρικαρντίνιο Ρικάρντο (ελεύθερος), Μανωλακάκης Δημήτρης (ΑΟ Τσιλιβή), Χρήστου Μανώλης (Πόρος), Ζαχαρός Λάμπρος (Ασπρόπυργος), Ματαραγκάσι Ντέιβιντ (Αρης Ρεθύμνου), Κατσικοκέρης Νίκος (ΟΦ Ιεράπετρας), Βιέντ Ανχέλμο (Λουφτετάρι - Α' Αλβανίας), Γιόρνταν Μάρκο (ελεύθερος), Καταλίν Τίρα (Βολουντάρι - Α' Ρουμανίας), Φοβάκης Βασίλης (Ρεθυμνιακός, πέρσι δανεικός σε ΑΕ Μυλοποτάμου), Σωπασής Σήφης (ελεύθερος).

Ηρόδοτος
Ετος ίδρυσης: 1932
Εδρα: Γήπεδο Νέας Αλικαρνασσού
Προπονητής: Νίκος Σουργιάς (νέος)
Στόχος: Να διεκδικεί τη νίκη σε κάθε παιχνίδι ανεξαρτήτως αντιπάλου

Irodotos

ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟ

Το πιο "βαρύ χαρτί" του κρητικού ομίλου είναι ο Ηρόδοτος, με σπουδαία ιστορία και πολυετή παρουσία σε παραπάνω κατηγορίες. Ο ιστορικός σύλλογος της Νέας Αλικαρνασσού μετά τη συμμετοχή του έπειτα από 35 χρόνια στο δεύτερο τη τάξει πρωτάθλημα της χώρας επιστρέφει στις ερασιτεχνικές κατηγορίες για μία νέα αρχή με έναν νεαρό και ανερχόμενο προπονητή και ένα νεανικό ρόστερ, στο οποίο έγινε πλήρης ανανέωση, με τον Κασαπάκη να είναι ο μόνος (εκτός των παιδιών της Κ19 που προωθήθηκαν) που παρέμεινε σε σχέση με το πώς ολοκληρώθηκε η περασμένη σεζόν. Στη Β' Εθνική η περσινή ήταν η 13η παρουσία της ομάδας, η οποία μετράει πολλές συμμετοχές στη Γ' Εθνική (17) αλλά και στη Δ' (14).

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Παναγιώτου Γιάννης (28/03/1997)
Μήτρου Βασίλης (13/06/1993)
Δομοσίδης Μάριος (03/01/2001)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Μπαλάφας Κώστας (30/10/1984)
Κανδηλάκης Μανώλης (04/04/1990)
Παναγιωτάκης Μανώλης (22/09/1989)
Αννιτσάκης Μιχάλης (05/10/1998)
Κατσαρός Βασίλης (20/10/2000)
Καργιωτάκης Γιώργος (02/03/1994)
Παπουτσιδάκης Αντώνης (02/08/1997)
Ντελία Νικήτας (11/03/1992)

ΜΕΣΟΙ
Κασαπάκης Χρήστος (12/09/1993)
Κοντογιάννης Γιώργος (24/07/1998)
Τσακάνι Κέβιν (24/07/1997)
Κίσσας Γιώργος (21/01/2000)
Κουσίδης Νίκος (03/01/1993)
Ντέτσικας Τάσος (04/09/2001)
Σεραφειμίδης Μαρίνος (30/12/1999)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Βακράκος Γιώργος (18/10/1997)
Γαρεφαλάκης Κώστας (16/02/1996)
Κουτσογιαννάκης Μανώλης (15/05/1998)
Γκίνη Ρενάτο (28/09/2000)
Αμαραντίδης Γιώργος (24/01/1999)

Kousidis Leiria
Επιστροφή στην ομάδα από την οποία αναδείχθηκε για Νίκο Κουσίδη

Ηρθαν: Παναγιώτου Γιάννης (ΟΦ Ιεράπετρας), Μήτρου Βασίλης (Πόρος), Δομοσίδης Μάριος (Παναθηναϊκός Ηρακλείου), Μπαλάφας Κώστας (Τριτωνία Αστριτσίου), Κανδηλάκης Μανώλης (Αλμυρός Γαζίου), Παναγιωτάκης Μανώλης (ΠΟΑ), Αννιτσάκης Μιχάλης (ΑΟ Περιστερίου), Κατσαρός Βασίλης (δανεικός από Πλατανιά), Αμαραντίδης Γιώργος (δανεικός από Πλατανιά), Καργιωτάκης Γιώργος (ΠΑΝΟ Μαλίων), Παπουτσιδάκης Αντώνης (Μινωική), Ντελία Νικήτας (ΑΕ Κατσαμπά), Κοντογιάννης Γιώργος (Γιούχτας), Τσακάνι Κέβιν (ΑΕ Νεάπολης), Κίσσας Γιώργος (Κ19 Ηρόδοτος), Κουσίδης Νίκος (Γιούχτας), Ντέτσικας Τάσος (Κ19 Ηρόδοτος), Σεραφειμίδης Μαρίνος (Κ19 Εργοτέλης), Βακράκος Γιώργος (Ναυπακτιακός Αστέρας), Γαρεφαλάκης Κώστας (ΑΕ Μυλοποτάμου), Κουτσογιαννάκης Μανώλης (Εργοτέλης, στο β' μισό της περασμένης σεζόν Παλαιόχωρα), Γκίνη Ρενάτο (Κ19 Ηρόδοτος).

Εφυγαν: Κασμερίδης Αλέξανδρος (ΠΑΟ Κρουσώνα), Πλευριτάκης Μύρων (Τριτωνία Αστριτσίου), Ξενοδόχοφ Γκενάντι (ελεύθερος), Τσιλιγγίρης Απόστολος (Αρης), Παπαγγελής Γεράσιμος (Αιγάλεω), Γιαλούσης Λευτέρης (Αλμυρός Γαζίου), Ζωνάκης Κωνσταντίνος (ελεύθερος), Γραικός Θωμάς (Ολυμπιακός Βόλου), Δαμιανάκης Χαράλαμπος (Πόρος), Τουγλής Γιώργος (Γιούχτας), Ανδρέου Γιάννης (Μακεδονικός Νεάπολης), Χατζηλιάδης Ανέστης (ελεύθερος), Ζιώγας Κώστας (ελεύθερος), Φραγκουλάκης Μιχάλης (Γιούχτας), Αρκιλέσι Ντανιέλε (Φωστήρας), Κλινάκης Μιχάλης (Ρεθυμνιακός), Γκούφας Αρμάντο (Ιωνικός), Μουκίδης Βασίλης (ελεύθερος), Νύκταρης Μιχαλανδρέας (Απόλλων Λάρισας), Πίντο Γιόνε (Ασπρόπυργος), Ηλιάδης Αντώνης (ελεύθερος), Μπαρέττας Αργύρης (Ιωνικός), Κονέ Μπραχίμα (ελεύθερος), Σιαλμάς Δημήτρης (ελεύθερος), Αγγελούδης Νίκος (Αναγέννηση Γιαννιτσών), Ζαμπορόφσκι Ράφαλ (Βιτορούλ Τάργκου Γίου - Ρουμανία), Αμαραντίδης Αντώνης (Πανγυθεατικός).

Πανακρωτηριακός
Ετος ίδρυσης: 1991
Εδρα: Γήπεδο Καθιανών
Προπονητής: Γιώργος Κόλτζος (νέος)
Στόχος: Η παραμονή στην κατηγορία

panakrotiriakos

"ΠΡΩΤΑΡΗΣ" ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Πανακρωτηριακός θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Ουσιαστικά σε τέταρτη τη τάξει κατηγορία είναι η δεύτερη συμμετοχή του, αφού προηγήθηκε αυτή στη Δ' Εθνική τη σεζόν 2010-11. Τα ηνία της τεχνικής ηγεσίας μετά την παραίτηση του Γιώργου Τσομπάνογλου στην περίοδο της προετοιμασίας δόθηκαν στον Γιώργο Κόλτζο, που είχε την πρώτη του εμπειρία από τη Γ' Εθνική με την ΑΕ Μυλοποτάμου.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Συροκάκης Αντώνης (06/10/1985)
Χριστουλάκης Κώστας (07/05/1993)
Βέρδος Γιάννης (17/01/1996)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Βουρβαχάκης Χρήστος (08/04/1989)
Γαλανάκης Κώστας (30/10/1993)
Καμμένης Γιάννης (22/02/1999)
Κελάκης Στέφανος (17/04/1996)
Λιονάκης Μάρκος (11/09/1993)
Μανουσάκης Λευτέρης (06/07/1993)
Νικολίτσης Αστέριος (27/11/1991)
Παπακαστρήσιος Δημήτρης (20/07/1990)
Κοζάκης Νίκος (26/10/1995)

ΜΕΣΟΙ
Τζόρνταν Ουεντραόγκο (31/12/1997)
Γιαπιντζάκης Μάρκος (30/06/2000)
Καριμπίδης Δημήτρης (15/05/1997)
Κτιστόπουλος Γιώργος (19/08/1995)
Μάστορας Αλέξανδρος (13/08/1995)
Μπάτζιο Ορέστη (17/10/1990)
Ρουσάκης Ευγένιος (10/04/1998)
Σκουλάς Γιώργος (22/10/2000)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Κάρλος Ντανιέλ Ντος Σάντος Αράνια (18/06/1995)
Βασιλομιχελάκης Στέφανος (06/09/1988)
Δρακάκης Γιάννης (23/01/1991)
Μπαδιεριτάκης Θανάσης (30/06/1988)
Περράκης Αντώνης (27/05/1993)
Αναστασόπουλος Βασίλης (18/03/2000)

carlito sing
Ενα από τα σπουδαία μεταγραφικά αποκτήματα για τον Πανακρωτηριακό ο Κάρλος Ντανιέλ "Καρλίτο"

Ηρθαν: Κάρλος Ντανιέλ (ΠΟΑ), Σκουλάς Γιώργος (Κ19 ΑΟΧ/Κισσαμικός), Καμμένης Γιάννης (Κ19 ΑΟΧ/Κισσαμικός), Γιαπιντζάκης Μάρκος (επιστροφή από Κ19 ΑΟΧ/Κισσαμικός), Ρουσάκης Ευγένιος (Μινώταυρος), Τζόρνταν Ουεντραόγκο (Αιολικός), Κτιστόπουλος Γιώργος (Παλαιόχωρα), Νικολίτσης Αστέριος (Παλαιόχωρα), Βέρδος Γιάννης (ΕΘΚ), Αναστασόπουλος Βασίλης (Παλαιόχωρα), Κοζάκης Νίκος (Αιγινιακός πέρσι/Ασπρόπυργος στην αρχή της τωρινής σεζόν).

Εφυγαν: Γιαννολάρης Χρήστος (Χάλης Βαρυπέτρου), Αδαμόπουλος Γιώργος (Χάλης Βαρυπέτρου), Χαλκιαδάκης Ακης (Δόξα Παχιανών), Τσικουδάκης Θοδωρής (ελεύθερος), Περαθωράκης Νίκος (Σπάθα), Ρωμανιάς Μάνος (Γρανίτης), Κελαϊδής Μανώλης (Γρανίτης), Μπαγετάκος Κώστας (ΕΘΚ), Δάλλας Χρήστος (ΕΘΚ), Μαριανάκης Βαγγέλης (αποχώρηση από ενεργό δράση).

ΠΟ Ατσαλένιου (ΠΟΑ)
Ετος ίδρυσης: 1951
Εδρα: Γήπεδο Π.Ο.Ατσαλένιου
Προπονητής: Μανώλης Σκύβαλος (ανανέωσε)
Στόχος: Η άνοδος στη Football League

Poa tropaio1
Από την πρόσφατη κατάκτηση του Σούπερ Καπ της ΕΠΣΗ

ΤΟΥ ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΥ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ

Ειδικό βάρος για τον κρητικό όμιλο έχει η φανέλα του ΠΟΑ, με τον σύλλογο του προσφυγικού προαστίου να μετράει αρκετές και σημαντικές παρουσίες σε επίπεδο Γ' Εθνικής (16 συνολικά), ενώ τη σεζόν 1963-64 έπαιξε στην τότε ερασιτεχνική Β' Εθνική (συμμετείχε στον Β' όμιλο μαζί με άλλες ομάδες της Κρήτης, όπως ΟΦΗ, Ηρόδοτο και Παγχανιακό). Σε επίπεδο Γ' Εθνικής η δύναμη της έδρας του ήταν "σήμα κατατεθέν" και μάλιστα ο ΠΟΑ "έτρεξε" ένα απίστευτο αήττητο σερί εντός έδρας (σε ματς πρωταθλήματος) από τις 10 Απριλίου 2005 (νίκη 3-0 με Ηρόδοτο) έως τις 28 Οκτωβρίου 2007 (ήττα 1-2 από τον Φωστήρα του Ντανιέλ Μπατίστα, με παίκτες όπως ο Κιάσσος, ο Ζαχαρόπουλος που πέτυχε το 0-1, ο Μαραγκουδάκης που πέτυχε το 1-2 και ο Λώττας). Στο διάστημα αυτό σημειώθηκαν 39 νίκες στο "κάστρο" του Ατσαλένιου (η μία άνευ αγώνος με Αχαϊκή) και υποχρεώθηκαν σε ήττες ιστορικές ομάδες όπως ο Απόλλων (4-0 και 3-1), ο Αστέρας Τρίπολης (τότε του Γιάννη Πετράκη, 1-0), ο Παναιτωλικός (2-0 και 2-1). Στο σερί αυτό αν προστεθούν και τα ματς Κυπέλλου στο Ατσαλένιο τότε ο αριθμός ανεβαίνει στα 44 ματς χωρίς ήττα (είχε μεσολαβήσει το 0-2 από Ολυμπιακό, αλλά στο Παγκρήτιο).

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Μανουσάκης Γιάννης (18/03/1996)
Ρουμπάκης Γιάννης (04/01/2000)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Νάτος Τάσος (2000)
Χαμαλάκης Παναγιώτης (09/04/1992)
Γιαλυτάκης Γιώργος (19/03/1998)
Χανιωτάκης Μανώλης (1998)
Μαρκουλάκης Χρηστος (07/06/1999)
Πετράκης Μανώλης (24/01/1984)
Βρεττός Κώστας (21/11/1993)
Νηστικάκης Παναγιώτης (27/04/1998)
Πολυζάς Βαγγέλης (27/12/1995)
Τζουανάκης Σάββας (2001)

ΜΕΣΟΙ
Ρωμανάκης Δημήτρης (13/01/1992)
Κερμενίδης Νίκος (02/10/1988)
Φραγκιαδάκης Μανώλης (23/04/1989)
Βοργιάς Μανώλης (2002)
Πλουσής Βασίλης (19/05/1986)
Χατζηανδρέου Ανδρέας (15/09/1989)
Μανουσάκης Σταύρος (15/10/2001)
Ξυλούρης Μιχάλης (12/03/1999)
Σαμουηλίδης Νίκος (04/06/1987)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Καϊμακαμούδης Φώτης (02/01/1993)
Νίκολι Λεονάρντο (08/11/2001)
Λέκκας Νίκος (07/06/1990)
Ντραγκότι Εσμεράλντο (23/04/2001)

Markoulakis
Ο Χανιώτης αμυντικός Χρήστος Μαρκουλάκης είναι ένα από τα νέα αποκτήματα του ΠΟΑ

Ηρθαν: Μανουσάκης Σταύρος (Νίκη Σητείας), Νίκολι Λεονάρντο (Κρητικός Αστέρας), Μαρκουλάκης Χρήστος (ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ), Χαμαλάκης Παναγιώτης (Ζαρός), Λέκκας Νίκος (Αμπελακιακός).

Εφυγαν: Καρβελάς Αγγελος (Πόρος - δανεικός), Κάρλος Ντάνιελ (Πανακρωτηριακός), Πατινιώτης Θανάσης (Ιάλυσος), Αγγελάκης Μανώλης (ΑΟ Δαμάστας), Κενδριστάκης Γιάννης (Ατρόμητος Πειραιά), Παπαδομιχελάκης Χαράλαμπος (ΑΟ Δαμάστας), Παναγιωτάκης Μανώλης (Ηρόδοτος).

Πόρος
Ετος ίδρυσης: 2012
Εδρα: Μαρτινέγκο
Προπονητής: Λεωνίδας Τιτομιχελάκης (ανανέωσε)
Στόχος: Ως "νεοφώτιστη" ομάδα θέλει να ευχαριστηθεί τη συμμετοχή της, να είναι ανταγωνιστική και να βρεθεί όσο πιο ψηλά γίνεται.

Poros 11ada

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ "ΤΑΞΙΔΙ" ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Μέσα σε λίγα χρόνια ο Πόρος "μεγαλώνει" μέρα με τη μέρα και σε λίγες εβδομάδες (αφού έχει ρεπό την 1η αγωνιστική) θα αρχίσει το παρθενικό του ταξίδι στις εθνικές κατηγορίες. Με ένα αρκετά νεανικό ρόστερ και προπονητή τον Λεωνίδα Τιτομιχελάκη, που έχει δώσει τα διαπιστευτήριά του τόσο σε επίπεδο πρώτων ομάδων στο τοπικό Ηρακλείου, όσο και στο κομμάτι των τμημάτων υποδομης, με την πολυετή παρουσία του στα "Κ" του ΟΦΗ (τεχνικός διευθυντής των Ακαδημιών κατά το παρελθόν), ο Πόρος στοχεύει να ευχαριστηθεί κάθε στιγμή της πρώτης του συμμετοχής στη Γ' Εθνική και να βρεθεί όσο ψηλότερα γίνεται.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Παπαδόπουλος Παναγιώτης (02/04/1988)
Ζαφείρης Δημήτρης (24/03/1994)
Χρήστου Μάνος (22/10/1995)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Καρβελάς Αγγελος (25/05/1995)
Μαυροειδής Γιώργος (19/01/2000)
Σκουλάς Σωκράτης (09/03/1994)
Χατζησεβαστός Στέργιος (27/07/1999)
Σπηλιώτης Αλέξανδρος (22/07/1999)
Λουμπάκης Νίκος (04/11/1992)
Σηφάκης Νίκος (23/05/1996)
Δαμιανάκης Χαράλαμπος (14/06/1995)

ΜΕΣΟΙ
Μαγάκης Μιχάλης (13/03/1994)
Τορομανίδης Θεόδωρος (06/05/1993)
Πλευράκης Βαγγέλης (04/04/1998)
Χρηστάκης Ηρακλής (09/04/1996)
Τριανταφυλλίδης Λάζαρος (14/06/1999)
Ζέκιο Μικέλ (21/05/2000)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Πήλιος Χαράλαμπος (19/04/1993)
Μαραθιανός Ζαχαρίας (28/03/1994)
Μεταξάκης Νίκος (13/05/1997)
Ποκόνγκ Μούσα (13/08/1987)
Πολυχρονάκης Γεώργιος (04/07/1997)
Μεμοτσέλα Μικελάνο-Νίκος (23/02/1996)
Λαγουδάκης Κωνσταντίνος (04/05/2000)

 

Pokong
Ενα από τα "ηχηρά" ονόματα του Πόρου ο Μούσα Ποκόνγκ

Ηρθαν: Παπαδόπουλος Παναγιώτης (ΑΟ Σελλάνων), Μαραθιανός Ζαχαρίας (Θύελλα Ραφήνας), Πήλιος Μπάμπης (Ναυπακτιακός Αστέρας), Καρβελάς Αγγελος (δανεικός από ΠΟΑ), Σπηλιώτης Αλέξανδρος (Παλαιόχωρα), Λουμπάκης Νίκος (ΑΕ Μυλοποτάμου), Πλευράκης Βαγγέλης (ΟΦΗ), Χρήστου Μάνος (Επισκοπή) Τορομανίδης Θεόδωρος (Ορφέας Ξάνθης), Δαμιανάκης Μπάμπης (Ηρόδοτος), Μαυροειδής Γιώργος (δανεικός από Εργοτέλη), Ποκόνγκ Μούσα (Μακεδονικός Νεάπολης), Τριανταφυλλίδης Λάζαρος (Νίκη Αγκαθιάς), Λαγουδάκης Κώστας (Κ19 Ηροδότου), Σηφάκης Νίκος (πέρσι ΑΕ Μυλοποτάμου/δανεικός από Εργοτέλη), Ζέκιο Μικέλ (Γόρτυνα).

Εφυγαν: Παπουτσάκης Μαρίνος (Τριτωνία Αστριτσίου), Χαρίτος Γιώργος (Δαμάστα), Ξηρός Ανδρέας (ΠΑΟ Κρουσώνα), Βιτσαράς Μάνος (Δίας), Σκούφος Θοδωρής (ΠΑΟ Κρουσώνα), Τζανγκόλη Ντιντιόν (ελεύθερος), Ζαφείρης Αλέκος (Αλμυρός Γαζίου), Λεμονιάς Μάνος (Ρωμανός), Καστελλιανάκης Αγγελος (Δαμάστα), Μαγκουφάκης Στέλιος (Μεταξοχώρι), Μάρκου Θανάσης (Τριτωνία Αστριτσίου), Λυδάκης Γιώργος (ΠΑΝΟΜ), Μήτρου Βασίλης (Ηρόδοτος).

Ρεθυμνιακός
Ετος ίδρυσης: 1961
Εδρα: Δημοτικό Γήπεδο Σοχώρας
Προπονητής: Νίκος Καραδάκης (ανανέωσε)
Στόχος: Η παραμονή στην κατηγορία

Rethymniakos tropaio
Από την πρόσφατη κατάκτηση του Σούπερ Καπ της ΕΠΣΡ

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ, Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

Την τελευταία στιγμή βρέθηκε στη Γ' Εθνική ο Ρεθυμνιακός αντικαθιστώντας την πρωταθλήτρια Ρεθύμνου ΑΕ Μυλοποτάμου, που δε δήλωσε συμμετοχή. Στην τεχνική ηγεσία είναι ο Νίκος Καραδάκης, που ως ποδοσφαιριστής "έγραψε" τη δική του ιστορία "βομβαρδίζοντας" με πολλά γκολ τις αντίπαλες εστίες τα χρόνια του Περιφερειακού πρωταθλήματος (Δ' Εθνική). Η ομάδα αποτελεί ουσιαστικά τη συνέχεια της ιστορικής ΕΑΡ, που βρέθηκε στο παρελθόν μία ανάσα και από την άνοδό της στην Α' Εθνική. Ο Ρεθυμνιακός ιδρύθηκε το 1961 από τη συγχώνευση Αστέρα και Κεραυνού και συμμετείχε στις ερασιτεχνικές (τότε) Β' Εθνική (1965) και Γ' Εθνική (1967). Στη συνέχεια υπήρξε η μετονομασία σε ΑΟΡ (συγχώνευση Ατρομήτου-Ρεθυμνιακού και το 1983 γίνεται η ΕΑΡ (Ενωση Ατρομήτου-Ρεθυμνιακού), που διαγράφει λαμπρή πορεία (9 σερί σεζόν στη Β' Εθνική) αλλά σταματάει τη λειτουργία της το 1999. Από το 1996 όπου ήταν ορατό το τέλος της ΕΑΡ ιδρύθηκε η ΕΑΡ 2000, που συμμετείχε στο τοπικό μέχρι το 2007. Τότε "επιστρέφει" ο Ρεθυμνιακός, ο οποίος τη σεζόν 2010-11 συμμετέχει στο Περιφερειακό ως ΠΕ Ρεθύμνου και μία σεζόν μετά ως Ρεθυμνιακός τερματίζει στην τελευταία θέση και επιστρέφει στο τοπικό. Επτά χρόνια μετά η ομάδα της πόλης του Ρεθύμνου επιστρέφει σε εθνική κατηγορία.

Το ρόστερ της ομάδας
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ
Δημητριάδης Μενέλαος (20/09/1987)
Παλιεράκης Γιώργος (03/02/1983)
Πολιουδάκης Μάρκος (08/11/1992)

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ
Λαζαρίδης Τρύφωνας (08/12/1990)
Κουδουνάκης Γιάννης (17/12/1991)
Ταμάμης Λόρενς (20/05/1994)
Μπούσδρας Βασίλης (22/02/1996)
Μαρουλάκης Γιώργος (06/07/2000)
Ψωρογιάννης Γιώργος (13/07/2001)
Μανιδάκης Νώντας (02/11/2000)
Κοντορινάκης Αλέξανδρος (25/06/1997)
Δασκαλάκης Μύρος (12/06/1989)
Γάσπαρης Στέλιος (27/12/1993)

ΜΕΣΟΙ
Δροσάκης Μανώλης (19/12/1990)
Καψαλάκης Νίκος (27/06/1989)
Δελήμπασης Στέλιος (04/12/1987)
Αντεμάι Ορέστης (22/07/2000)
Νεμπιάι Αννι (09/04/1994)
Πλεύρης Νίκος (23/02/1996)

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ
Αντιασβίλι Γιώργος (15/01/1989)
Μερτίρι Χρήστος (12/06/1995)
Φοβάκης Βασίλης (03/01/1995)
Κλινάκης Μιχάλης (16/08/1999)
Σηφακάκης Σήφης (24/04/1991)
Τουρνάκης Μανώλης (27/06/2003)
Σταύρε Ρένος (09/06/1993)

mpousdras
Από τον ΑΟ Σελλάνων ο Βασίλης Μπούσδρας στον Ρεθυμνιακό

Ηρθαν: Φοβάκης Βασίλης (ΑΕ Μυλοποτάμου), Μπούσδρας Βασίλης (ΑΟ Σελλάνων), Κλινάκης Μιχάλης (Ηρόδοτος), Σταύρε Ρένος (Αμβρυσσέας Διστόμου), Μανιδάκης Νώντας (Αχαρναϊκός), Αντεμάϊ Ορέστης (Κ20 Αστέρας Τρίπολης), Λαζαρίδης Τρύφωνας (Επισκοπή), Ψωρογιάννης Γιώργος (Κ19 Λαμία), Δελήμπασης (ΑΕ Μυλοποτάμου), Αντιασβίλι Γιώργος (ΑΕ Μυλοποτάμου), Παλιεράκης Γιώργος (Αρης Ρεθύμνου), Σηφακάκης Σήφης (ΟΦ Αρμένων), Δροσάκης Μανώλης (ΑΕ Μυλοποτάμου).

Εφυγαν: Σιόρε Δημήτρης (ελεύθερος), Κριτσωτάκης Μιχάλης (λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων), Παπαδάκης Νίκος (λόγω μαθητικών υποχρεώσεων), Τσαχάκης Γιάννης (ανέλαβε προπονητής στη Δόξα Πλατανέ), Αρχοντάκης Γιάννης (Δόξα Πλατανέ).